Club300.dk - Artikler
a
  

Artikler
 
Opråb fra SU, mange indsendelser mangler for 2016! 21-02-2017 kl. 16:51

DOF's Sjældenhedsudvalg (SU) er allerede så småt i gang med at skrive SU-rapporten for 2016. Da rapporten skal trykkes i Fugleåret 2016, er det vigtigt, at alle fund er indsendt i god tid inden deadline i august 2017, således de kan nå at figurere i SU-rapporten. I samme åndedrag opfordres der til, at indsender sender det enkelte fund ind for hele forekomstperioden og ikke blot for dén dato, hvor vedkommende selv har set fuglen. Dette vil lette SU's arbejde, da udvalget derved kan undgå at få flere beskrivelser for forskellige datoer for det samme fund.
Hvilke arter, der skal godkendes af SU inden, at de kan publiceres i DOF’s tidsskrifter fremgår af Netfugls DK-liste.
Udvalget håber, at nedenstående opdaterede liste over endnu ikke indsendte SU-fund fra 2016 (samt 2010-2015) vil anspore folk til at få lavet/uploadet beskrivelser/fotos af fundene på ”mangel-listen” på: http://su.dof.dk/su-opload/index.php.
Listen er udelukkende baseret på observationer indtastet i DOFbasen, og er dermed ikke komplet, idet der uvægerligt vil være observationer af sjældne fugle, der ikke er indtastet heri, men fx figurerer på diverse blogs, Fugleognatur.dk m.v. eller eventuelt blot er udmeldt på Birdalarm eller Birdcall. Dermed også sagt, at SU naturligvis meget gerne modtager SU-fund, som ikke fremgår af nedenstående liste!

 

Isabellastenpikker (Foto: Christian Leth)


Endnu ikke indsendte fund fra 2016


Balearskråpe (Puffinus mauretanicus)
26/8, Roshage (NJ)
7/9, Ørhage (NJ)
7/9, Roshage (NJ)

Ægæerskråpe (Puffinus yelkouan)
11/9, Blåvandshuk (RB)

Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
3/2, Imm. Grenen, Skagen (NJ)
5/2, 2K, Grenen, Skagen (NJ)
15/3, 2, 3K+ trk. Grenen, Skagen (NJ)
19/3, 22, ad. trk. Nordstranden, Skagen (NJ)
24/3, 7 trk. Nordstranden, Skagen (NJ)
3/5, ad. trk., Grenen Skagen (NJ)
4/9, Grenen, Skagen (NJ)
28/9, ad., Ørhage (NJ)
1/10, ad., Grenen, Skagen (NJ)

Kohejre (Bubulcus ibis)
8/8 – 10/8, Kogleaks (NJ)
5/11, Vest Stadil Fjord (RK)

Purpurhejre (Ardea purpurea)
25/5, 2, Hasberg Sø (SJ)

Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
12/5 – 21/5, 2 ad. Sneum Digesø (RB)
9/9, Slivsø, Hoptrup (SJ)

Atlantisk - / Scopolis Skråpe (Calonectris borealis/diomedea)
19/6, 3 trk., Vejlby Klit (RK)
6/11, Røjle Klint (F) og Fredericia (ØJ)

Amerikansk Pibeand X Pibeand (Hybrid)
20/2 – 25/2 + 28/3 – 30/3, ad. han, Favrholm Voldgrav (S)
1/9, ad. han, Klydesøen (S)
4/11, han, Harboøre Tange (NJ)

Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
10/3 – 12/3, ad. han, Vaserne (S)
19/3 – 21/3 + 6/4 – 21/4, ad. han, Søndersø (S)
25/3, ad. han. Furesøen (S)

Hvidøjet and X Taffeland (Hybrid)
28/9, han, Rørvig Bugt (S)

Hvidøjet and (Aythya nyroca)
24/7, 3, Gevninge (S)

Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
18/1, ad. han. Fanø Vesterstrand (RB)
20/5, ad. han. Ejstrup Strand (NJ)
22/5, han, Lystrup Strand (ØJ)

Brilleand (Melanitta perspicillata)
13/1 – 10/3, ad. han. Fanø strand (RB)
29/10, 1K, Roshage (NJ)
31/10 – 4/11, 1K, Grenen, Skagen

Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
20/10, han, Tofte Sø (NJ)

Blå Glente (Elanus caeruleus)
24/6, Grenen, Skagen (NJ)
18/9, Gedser (LF)

Ådselsgrib (Neophron percnopterus)
25/6, 2 trk. SV, Møllekrogen (S)

Gåsegrib (Gyps fulvus)
4/5, Brøndbyøster (S)
13/7 – 21/7, 2K, Maribo Søndersø (LF)

Stor Skrigeørn (Aquila clanga)
18/5, 2K hun, Svinding-Nr. Ålum by/agerland (ØJ)

Kejserørn (Aquila heliaca)
27/8, 3K, Kongens Lyngby (S)

Steppevåge (Buteo buteo vulpinus)
4/5, ad. Bankes Marker, Skagen (NJ)

Ørnevåge (Buteo rufinus)
6/6 – 7/6, 2K, Skagen (NJ)
6/6, Imm., Juelstrup Sø (NJ)
13/8, Nedermose, Skagen (NJ)

Eleonorafalk (Falco eleonorae)
3/6, Stubberup Enghave (S)

Sibirisk Vandrefalk (Falco peregrinus callidus)
11/3 + 14/3 + 16/3, 1, Værnengene (RK)
4/5, Damsted Klit, Skagen (NJ)
12/10, Sneum Forland (RB)
20/10, juv., Klydesøen (S)
20/10, 1K han, Gedser (LF)
29-/10, Saltvandssøen (SJ)

Jagtfalk (Falco rusticolus)
3/1, 1K+, Låsby (ØJ)
14/1, 1, Flade Sø (NJ)
15/1, 2K M, Eskildsø / Jyllinge (S)
21/1, 1, Helnæs Made (F)
10/2, 1, Nordre Skanse, Frederikshavn (NJ)
11/2, 2K, Sneum Sluse (RB)
15/2, 1, Nyord (LFM)
17/2, 1, Lejre St. (S)
16/3, ad. Hammeren (B)
28/5, 2K, Koresand (RB)
23/7, imm., Agger Tange (NJ)
27/7, juv., Vester Vedsted (SJ)
18/9, juv., Fladstrand (LF)
20/9 – 21/9, Holløse Bredning (S)
19/10, 1K, Agger Tange (NJ)
20/10, 1K, Tranemosen, Haslev (S)
24/10, juv., Gedser (LF)
12/11, 2K, Store Vrøj (S)

Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
25/7 – 26/7, ad. Hønen, Sønderho, Fanø (RB)

Prærieløber (Tryngites subruficollis)
11/7, Vest Stadil Fjord (RK)
17/9, Bygholm Vejle (NJ)
28/9, Rimmevejmarkerne, Rømø (RB)

Kumlien's måge (Larus glaucoides kumlieni)
30/4, 2K, Hirtshals Havn (NJ)

Polarlomvie (Uria lomvia)
29/10, Gilebjerg Hoved (S)

Polarlomvie (Foto: Jan Hjort Christensen)

Sneugle (Bubo scandiacus)
27/2, 4K+ hun, Hejlskov (NJ)
29/4, han, Helsinge (S)
26/5, Hovsør Indtørring (NJ)

Høgeugle (Surnia ulula)
13/7, Strandplantagen V. Galtved (ØJ)
15/7, Grønnestrand (NJ)
28/9 + 6/10, Klosterheden (RK)
2/10 - ?, 1K, Gribskov Midt, Sydlige del (S)
7/10, Lynæs Havn (S)
19/10, Frederikssund (S)
24/10, Asserbo (S)
13/11 – 31/12, 1K, Kongelunden (S)
22/12, Frederikssund (S)

Høgeugle (Foto: Rasmus Strack)

Mellemflagspætte (Dendrocopos medius)
14/3, Gråsten (SJ)

Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
12/11, Grenen, Skagen (NJ)

Citronvipstjert (Motacilla citreola)
2/5, Grenen, Skagen (NJ)
5/5, Grenen Skagen (NJ)
7/5, ad. han trk., Melby Overdrev (S)
7/9 – 8/9, 1K, Fovrfelt bækkens udløb, Esbjerg (RB)
3/11, Sønderborg (SJ)

Sibirisk Jernspurv (Prunella montanella)
15/10, Stubben (S)
16/10, 2, Christiansø (B)
20/10, Utterslev Mose (S)
21/10 – 22/10, Vestre Sømark (B)
23/10, Nyord Kirkegård (M)
25/10, Christiansø (B)

Sibirisk jernspurv (Mikkel Willemoes)

 

Isabellastenpikker (Oenanthe isabellina)
18/10 – 25/10, 1K, Gilleleje (S)

Middelhavsstenpikker (Oenanthe hispanica)
10/10 + 13/10, 1K, Videåen (SJ)

Lille Rørsanger (Acrocephalus agricola)
19/9, ad., Ove Sø (NJ)

Himalayasanger (Phylloscopus humei)
16/10, Sønderho, Fanø (RB)
22/10, Nexø (B)

Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
16/10, Roborghus (RB)
23/11, Blåvandshuk (RB)

Sinkiangløvsanger (Phylloscopus griseolus)
30/5 - 3/6, Christiansø (B)

Sibirisk Gærdesanger (Sylvia curruca blythi)
21/9, Blåvandshuk (RK)
27/10, Gedser (LF)

Sydlig Stor Tornskade (Lanius meridionalis)
6/4, Sølsted Mose (SJ)

Dværgværling (Emberiza pusilla)
1/10, Fanø Sydspids (RB)
8/10, Rindby Strand, Fanø (RB)
12/10, han, Hanstholm Fyrhaver (NJ)
14/10, Grenen, Skagen (NJ)
15/10, Hønen, Fanø (RB)
16/10 – 17/10, 2, Hanstholm Fyrhaver (NJ)
20/10, Reservatet, Skagen (NJ)
29/10, Grenen, Skagen (NJ)
31/10, Hønen, Fanø (RB)
10/11, Vysteby (B)

 

 

Endnu ikke indsendte fund fra 2015
 


Sortbrynet Albatros (Thalassarche melanophris)
20/9, Skagerrak (NJ)
 
Atlantisk - /Scopolis Skråpe (Calonectris borealis / diomedea)
18/9, Vejers Strand (RB)
1/12, Ebbeløkke (S)
11/12, Blåvands Huk (RB)
 
Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
18/5, Grenen, Skagen (NJ)
 
Hvid Pelikan (Pelecanus onocrotalus)
19/1, Sønderborg Øst for Sundet (SJ)
 
Purpurhejre (Ardea purpurea)
8/6, Smidstrup (S)
23/6, Sønderho Strandsø (RB)
 
Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
24/10, Børstrup Hage (S)
 
Hvidøjet And (Aythya nyroca)
21-22/8, Hejrede Sø (LF)
 
Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
20/10, Tranum Strand (NJ)
31/12, Asserbo Strand (S)
 
Brilleand (Melanitta perspicillata)
16/10 – 2/11, han, Fanø Vesterstrand (RB)
  
Slangeørn (Circaetus gallicus)
5/5, Brorfelde, Holbæk (S)
21/5, Egå Engsø (ÅH)
 
Steppevåge (Buteo buteo vulpinus)
2/9, Troldhede (RK)
 
Amerikansk Tårnfalk (Falco sparverius)
11/1 + 17/2, Nivå golf (S)
 
Eleonorafalk (Falco eleonorae)
19/10, Gedser (LF)
 
Jagtfalk (Falco rusticolus)

16/4, Hegnede Bugt (M)
14/5, Nyord Enge (M)
7/6, Margrethekog Syd (SJ)
20/9, Totten, Anholt (ÅH)
10/10, Hyllekrog (LF)
13-27/12, Saltvandssøen (SJ)
 
Sibirisk Vandrefalk (Falco peregrinus calidus)
18/4, Flagbakken, Skagen (NJ)
6/5, Nordstrand, Skagen (NJ)
11/5, Nordstrand, Skagen (NJ)
11-12/10, Skallingen (RB)
 
Stylteløber (Himantopus himantopus)
3/5, Flasken, Reersø (S)
 
Sibirisk Hjejle (Pluvialis fulva)
20/7, Saltvandssøen (SJ)
16/8, Udkæret (B)
15/11, Agger Tange (NJ)
 
Amerikansk Hjejle (Pluvialis dominica)
22/7, Sønderho Strand (RB)
 
Terekklire (Xenus cinereus)

24/7, Sneum Forland (RB)
12/6, 2 ex., Gammel Hviding Engsø (RB),
 
Ismåge (Pagophila eburnea)
10/7, Harboøre Tange (RK)
 
Spurveugle (Glaucidium passerinum)
14/5, Brattingsborg Skov (ÅH)
 
Østlig Kalanderlærke (Melanocorypha bimaculata)
15/6, Rødby Havn og Færgeleje (LF)
 
Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
16/10, Hønen, Sønderho (RB)


Citronvipstjert (Motacilla citreola)
6/5, 2 trk., Grenen/Nordstrand, Skagen (NJ)
10/10, Sneum Sluse (RB)

 

Kaukasisk Lundsanger (Phylloscopus nitidus)
27/5, Blåvandshuk (RB)
 


Kaukasisk Lundsanger aka Grønsanger (Foto: Henrik Knudsen)

 

Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
15/10, Thorminde Havn (RK)
 
Pileværling (Emberiza rustica)
15/11, 2 ex., Agger Tange (NJ)
 
Dværgværling (Emberiza pusilla)
29/9, 2. ex., Grenen, Skagen (NJ)
18-22/10 + 27/10, Grenen, Skagen (NJ)
26-30/11, Grenen, Skagen (NJ)

 

Endnu ikke indsendte fund fra 2010-2014


Atlantisk - /Scopolis Skråpe (Calonectris borealis / diomedea)
27/9 2014, trk., Nørre Lyngvig (RK)


Topskarv (Phalacrocorax aristotelis)
15/9 2013, trk., Roshage (NJ)

Sort Ibis (Plegadis falcinellus)
25/10 2013, Nivå Bugt (S)

Hvidøjet And (Aythya nyroca)
28/3 2014, han, Egå Engsø (ÅH)
9-10/10 2014, 4 ex., Mern Hestehave (S)
11/10 2014, 2 ex., Røgbølle Sø (LF)
26/10 2014, hun, Hejrede Sø (LF)
28/9 2013, han, Røgbølle Sø (LF)

Halsbåndstroldand X Troldand (Hybrid)
14/4 2013, han, Halkær Sø og Ådal (NJ)

Amerikansk Sortand (Melanitta americana)
30/3 2013, han, Asserbo Strand/Melby Overdrev (S)

Brilleand (Melanitta perspicillata)
20/5 2014, han trk., Blåvands Huk (RB)
20/10 2014, 1K trk., Vejers Strand (RB)

Hjelmskallesluger (Lophodytes cucullatus)
19/3 2013, han, Horsens Inderfjord (VE)

Gåsegrib (Gyps fulvus)
28/8 2013, Tårnholm (S)

Slangeørn (Circaetus gallicus)
12/5 2014, Geelskov (S)
19/7 2013, ad., Hyllested (ÅH)
31/8 2013, trk., Herfølge (S)

Steppevåge (Buteo buteo vulpinus)
21/9, ad. trk., Stevns (S)

Lille Skrigeørn (Aquila pomarina)
5/5 2013, ad. trk., Tofte Skov (NJ)
11/5 2013, 3K+, Filsø (RB)
23/5 2013, 3K+ trk., Feddet (S)
3/6 2013, trk., Klinteskoven (M)
25/8 2013, Gilleleje (S)

Skrigeørn sp. (Aquila sp.)
12/5 2013, Ulvshale Nordenge (M)

Dværgørn (Aquila pennata)
28/4 2013, Kollerup Strand (NJ)

Steppeørn (Aquila nipalensis)
4/7 2013, trk., Ballum Forland (SJ)

Jagtfalk (Falco rusticolus)
10/2 2014, hun, Nivå Golf (S)
21/2-3/3 2014, 2K, Klydesøen, Vestamager (S)
2/4 2014, Store Magleby (S)
3/4, Rø (B)
4/4 2014, Glænø Østerfed (S)
8/9 2014, Tipperne, Værnengene (RK)
25/10 2014, Viskum (NJ)
6/12 2014, Lille Åmose - Vest (S)
15/8 2013, 1K, Skagen (NJ)
12/2 2012, Tvismark, Rømø (SJ)
2/4 2012, Bygholm Vejle (NJ)
8/4 2012, Peter Meyers Sand, Fanø (RB)
13/5 2012, Måstrup Mose (NJ)
7/11 2012, Kalundborg (S)
19/11 2012, 2K+ han, Klydesøen, Vestamager (S)
8/12 2012, Damhussøen (S)
22/2 2011, Klydesøen, Vestamager (S)
24/2 2011, Gentofte Sø (S)
25/3 2011, Store Vrøj (S)
16/9 2011, Blåvands Huk (RB)
23/9 2011, Gl. Hviding Forland (SJ)
15/10 2011, Mandø (RB)
17/10 2011, 2K, Sdr. Farup Klæggrav (SJ)
18/10 2011, 2K, Skallingen (RB)
21/10 2011, Hellebæk (S)
7/11 2011, Råhede Enge (SJ)
15/11 2011, Mandø (RB)
17/11 2011, Filsø (RB)
9/12 2011, Gl. Hviding Engsø (SJ)
20/12 2011, Kolind (ÅH)

 

Sibirisk Vandrefalk (Falco peregrinus calidus)
17/5 2014, 2K+ trk., Klydesøen (S)
8/9 2014, 1K trk., Strandengen, Hvidovre (S)
16+21/10 2014, 1K, Vestamager (S)
29/4 2013, 2K, Ulvedybet (NJ)
5/10 2013, 1K, Christiansø (B)
16/11 2012, Gedser Odde (LF)
6/10 2012, Svaneke (B)
25/9 2011, Saltvandssøen (SJ)
19/11 2011, Bygholm Vejle (NJ)
4/5 2010, Hillerup Enge (RB)

Dværgrørvagtel (Porzana pusilla)
20/6 2014, Lille Vildmose (NJ)

Lille Rørvagtel (Porzana parva)
11/5 2014, syng., Uldum Kær (VE)

Braksvale sp. (Glareola sp.)
1/7 2013, Kærup Holme (NJ)

Prærieløber (Tryngites subruficollis)
17/9 2014, 1K, Sneum Digesø (RB)
3/8 2013, Agger Tange (NJ)

Amerikansk Sølvmåge (Larus smithsonianus)
4/8 2014, 2K, Hirtshals Fyr (NJ)
20/4 2013, ad., Hanstholm Havn (NJ)

Sibirisk Måge (Larus fuscus heuglini)
9-10/10 2013, 1K, Rødvig Havn (S)

Hvidskægget Terne (Chlidonias hybrida)
17/5 2014, 4 ex., Tissø (S)
18/5 2014, 2 ad. trk., Gedser (LF)

 

Spurveugle (Glaucidium passerinum)
11/2 2014, syng., Halling Odder by/agerland (ÅH)

Høgeugle (Surnia ulula)
19/9 2013, Klosterheden (RK)

Alpesejler (Apus melba)
5/10 2014, Sorø by (S)
15/5 2013, Korshage (S)

Landsvale (Hirundo rustica transitiva)
1/5 2014, Bastemose (B)
20/8 2011 Femø (S)
25/6 2011, Skærbæk (SJ)
23/5 2011, Skærbæk (SJ)

Tajgapiber (Anthus hodgsoni)
4/10 2014, trk., Agger Tange (NJ)

Citronvipstjert (Motacilla citreola)
6/9 2014, 1K, Lillemose, Omø (S)
4/10 2013, 1K, Blåvands Huk (RB)
14/10 2013, Juvre Enge (SJ)

Nordatlantisk Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes fridariensis / hirtensis / borealis)
2/10 2014, ringm., Blåvands Huk (RB)

Buskrørsanger (Acrocephalus dumetorum)
6/6 2014, syng., Blåvands Huk (RB)
8-9/6 2014, syng., Filsø, Langodde (RB)
1/6 2013, syng., Blåskinsdal (B)

Lille Gulbug (Hippolais caligata)
27-28/7 2013, syng., Vysteby (B)

Ørkengærdesanger (Sylvia curruca minula / jaxartica)
9/10 2014, Hanstholm (NJ)
21-28/10 2014, Blåvands Huk (RB)

Brun Løvsanger (Phylloscopus fuscatus)
18/10 2014, Blåvands Huk (RB)

Himalayasanger (Phylloscopus humei)
13/10 2013, Nordby Fanø (RB)

Krognæb (Pinicola enucleator)
28/3 2014, han, Randbøl (VE)
10/11 2012, Melby Overdrev (S)
14/11 2012, 3 ex., Asserbo Plantage (S)
14/11 2012, Åbyhøj (ÅH)
15/11 2012, Kulhuse (S)
15/11 2012, Gilbjerg Hoved (S)
15/11 2012, Klosterheden (RK)
16/11 2012, Spodsbjerg (S)
16/11 2012, 2 ex., Asserbo Plantage (S)
17/11 2012, Asserbo Plantage (S)
19/11 2012, 2 ex., Juelsberg Skove (F)
20/11 2012, Højbjerg, Århus (ÅH)
6/12 2012, Skørping (NJ)
19/12 2012, Gistrup (NJ)

Pileværling (Emberiza rustica)
5/10 2014, trk., Sønderho, Fanø (RB)

Dværgværling (Emberiza pusilla)
30/10 2014, Sønderho, Fanø (RB)
15/10 2011, Bløden (S)

Hætteværling (Emberiza melanocephala)
2/6 2013, 2 ad. han, Kronborg (S)


 

 

 

 

Sendt 25-02-2017 Kl. 11:47
Thomas Bundgaard Rasmussen
Hej Birdere Regner med at indsende Polar fra Børstrup Hage i nærmeste fremtid. Hvis der er andre end Skat, HHø og HK der vil skrives på, eller har kommentarer. Kan i kontakte mig på mail/fb/Tlf. Med Venlig hilsen Thomas
Sendt 25-02-2017 Kl. 15:58
Jan Kiel

 Hvad med Jagtfalk ved Tissø Roklub 19/1-2016? Bør den ikke fremgå af listen?

Sendt 26-02-2017 Kl. 22:16
Rasmus Strack

Jo det er rigtigt, Jagtfalken bør også stå på listen, tak for det Jan. Der er hlt sikkert også nogle Høgeugler fra Gribskov der mangler.

Der skal nok komme en liste med de nu indsendte sager..

Mvh RS

 

Du er ikke logget ind!
For at skrive indlæg skal du være medlem af Club300.dk og være logget ind.
   - Klik her for login.
   - Klik her for at melde dig ind i Club300.dk.
Top | Home