Club300.dk
a
  
DK arter for Henrik Kingo Andersen
 
334 arter
Dyreste krydser og største huller
# x SU Dansk navn Dato Lokalitet   
1 x Tajgasædgås Jersore
2 Tundrasædgås
3 x Kortnæbbet Gås Jersore
4 x Blisgås Jersore
5 Dværggås
6 x Grågås Hasmark Mose
7 x Knortegås Flyvesandet
8 x Bramgås Dovns Klint
9 x Canadagås Flyvesandet
10 x Rødhalset Gås Ballum
11 x Knopsvane Enebærodde
12 x Pibesvane Bøjden Nor
13 x Sangsvane Flyvesandet
14 x Nilgås Løkkeby Enge
15 x Rustand Dalene, Bederslev
16 x Gravand Dalene, Bederslev
17 x Knarand Tryggelev Nor
18 x Pibeand Enebærodde
19 x * Amerikansk Pibeand 26-04-2015 Sneum Digesø
20 x Gråand Hasmark Mose
21 * Blåvinget And
22 x Skeand Brændegård Sø
23 x Spidsand Odense Fjord
24 x Atlingand Tryggelev Nor
25 * Sibirisk Krikand
26 x Krikand Odense Fjord
27 Amerikansk Krikand
28 x Rødhovedet And Tryggelev Nor
29 x Taffeland Hasmark Mose
30 * Halsbåndstroldand
31 x * Hvidøjet And 05-11-2011 Tryggelev Nor
32 x Troldand Hasmark Mose
33 x Bjergand Bøjden Nor
34 x * Lille Bjergand 20-03-2010 Roskilde Vig
35 x * Stellersand Nivå
36 x Kongeederfugl 10-03-2016 Svendborg Sund
37 x Ederfugl Odense Fjord
38 x * Brilleand 28-03-2011 Fredericia
39 x Fløjlsand Flyvesandet
40 x * Amerikansk Fløjlsand 19-02-2011 Blåvand
41 * Sibirisk Fløjlsand
42 x Sortand Flyvesandet
43 x * Amerikansk Sortand 19-02-2011 Blåvand
44 x Havlit Dovns Klint
45 x Hvinand Flyvesandet
46 x Lille Skallesluger Nørresø
47 x Stor Skallesluger Dallund Sø
48 x Toppet Skallesluger Enebærodde
49 x * Amerikansk Skarveand Bøjden Nor
50 x Agerhøne Dalene, Bederslev
51 x Vagtel Ullerup
52 x Fasan Dalene, Bederslev
53 x * Urfugl 10-05-1980 Randbøl Hede
54 x Rødstrubet Lom Skagen
55 x Sortstrubet Lom Skagen
56 x * Stillehavslom 25-08-2018 Skagen, Grenen
57 x Islom Skagen
58 x Hvidnæbbet Lom 02-05-2008 Nordstranden, Skagen
59 x Lille Lappedykker Hasmark Mose
60 x Nordisk Lappedykker Tarup-Davinde grusgrav
61 x Gråstrubet Lappedykker Ejby Mose
62 x Toppet Lappedykker Enebærodde
63 x Sorthalset Lappedykker Vejlen, Tåsinge
64 * Sortbrynet Albatros
65 x Mallemuk Bulbjerg
66 * Atlantisk Skråpe
67 * Storskråpe
68 x Sodfarvet Skråpe Blåvandshuk
69 Almindelig Skråpe
70 * Balearskråpe
71 Lille Stormsvale
72 Stor Stormsvale
73 x Sort Stork 10-08-2008 Søgård Sø
74 x Hvid Stork Rudbøl
75 * Pragtfregatfugl
76 x Sule Blåvandshuk
77 x Skarv Enebærodde
78 x Topskarv 22-11-2001 Flyvesandet
79 * Krøltoppet Pelikan
80 * Amerikansk Rørdrum
81 x Rørdrum Fredmosen
82 x * Dværghejre 01-06-2014 Gl. Hviding Engsø
83 x Fiskehejre Hasmark Mose
84 * Purpurhejre
85 x Sølvhejre Vejlerne
86 x Silkehejre Husby Strand
87 * Kohejre
88 x * Tophejre 19-06-2003 Værnengene
89 * Nathejre
90 x Sort Ibis 30-09-2013 Urlev Enge
91 x Skestork Ølundgård Inddæmning
92 x Fiskeørn Hasmark Mose
93 * Blå Glente
94 * Ådselgrib
95 x Hvepsevåge Dovns Klint
96 x * Gåsegrib 26-06-2016 Vesterris Plantage
97 x * Slangeørn 15-08-2013 Harrild Hede
98 x Lille Skrigeørn 13-05-2018 Fakkebjerg, Sydlangeland
99 x * Stor Skrigeørn 30-04-2008 Reservatet, Skagen
100 * Dværgørn
101 * Steppeørn
102 * Kejserørn
103 x Kongeørn Vågebakken
104 * Høgeørn
105 x Rørhøg Hasmark Mose
106 x Blå Kærhøg Allesø
107 x Steppehøg 29-05-2001 Rejsby Enge
108 x Hedehøg Fyns Hoved
109 x Spurvehøg Dalene, Bederslev
110 x Duehøg Dalene, Bederslev
111 x Rød Glente Dovns Klint
112 x Sort Glente Gulstav Mose
113 x Havørn Brændegård Sø
114 x Fjeldvåge Dovns Klint
115 x Musvåge Dalene, Bederslev
116 x * Ørnevåge 05-10-2003 Vilslev Enge
117 * Stortrappe
118 * Østlig Kravetrappe
119 * Dværgtrappe
120 x Engsnarre Bispeengen
121 x Vandrikse Tryggelev Nor
122 x * Lille Rørvagtel 28-05-2008 Gulstav Mose
123 x * Dværgrørvagtel 06-07-2009 Sneum Sluse
124 x Plettet Rørvagtel Fyns Hoved
125 * Lille Sultanhøne
126 x Grønbenet Rørhøne Hasmark Mose
127 x Blishøne Hasmark Mose
128 x * Jomfrutrane 31-07-2016 Bøtø Nor
129 * Prærietrane
130 x Trane Vågebakken
131 * Triel
132 x * Stylteløber 19-05-2009 Firtalsstranden
133 x Klyde Enebærodde
134 x Strandskade Enebærodde
135 x Strandhjejle Enebærodde
136 x Hjejle Gyldensteen
137 x * Amerikansk Hjejle 21-10-2012 Ballum Enge
138 * Sibirisk Hjejle
139 x Vibe Dalene, Bederslev
140 * Steppevibe
141 x * Sumpvibe 21-05-2015 Ølundgaards Inddæmning
142 * Mongolsk Præstekrave
143 x * Ørkenpræstekrave 06-06-2013 Blåvandshuk
144 x Hvidbrystet Præstekrave Lakolk
145 x Stor Præstekrave Enebærodde
146 x Lille Præstekrave Slambassinet
147 x Pomeransfugl Skjern Enge
148 x * Terekklire 21-09-2010 Firtalsstranden
149 x Mudderklire Enebærodde
150 * Plettet Mudderklire
151 x Svaleklire Slambassinet
152 x Sortklire Enebærodde
153 x Hvidklire Enebærodde
154 x * Lille Gulben 05-07-2011 Lundemose, Keldsnor
155 x Damklire Bøjden Nor
156 x Tinksmed Enebærodde
157 x Rødben Broby Sø, Næsbyhoved-Broby
158 * Bartramsklire
159 x Småspove Fyns Hoved
160 x Storspove Flyvesandet
161 x Stor Kobbersneppe Flyvesandet
162 * Canadisk Kobbersneppe
163 x Lille Kobbersneppe Enebærodde
164 x Stenvender Flyvesandet
165 x Islandsk Ryle Flyvesandet
166 x Brushane Tryggelev Nor
167 x Kærløber Slambassinet
168 * Spidshalet Ryle
169 * Klireryle
170 x Krumnæbbet Ryle Flyvesandet
171 x Temmincksryle Slambassinet
172 * Rødhalset Ryle
173 x Sandløber Flyvesandet
174 x Almindelig Ryle Enebærodde
175 x Sortgrå Ryle Horseklint
176 * Bairdsryle
177 x Dværgryle Slambassinet
178 * Hvidrygget Ryle
179 x * Prærieløber 24-10-2009 Skjern Enge, Fuglsand
180 x Stribet Ryle 26-08-2013 Slambassinet, Odense
181 * Tyknæbbet Dværgryle
182 x * Langnæbbet Sneppeklire 17-04-2013 Bøjden Nor
183 x Enkeltbekkasin Mandø
184 x Tredækker 03-05-2008 Grenen, Skagen
185 x Dobbeltbekkasin Tryggelev Nor
186 x Skovsneppe Bogense
187 * Amerikansk Svømmesneppe
188 x Odinshane Tryggelev Nor
189 x Thorshane Skallingen
190 * Ørkenløber
191 x * Rødvinget Braksvale 01-06-2012 Klydesø, Amager
192 * Orientbraksvale
193 x * Sortvinget Braksvale 01-10-2002 Egensedybet
194 x Storkjove Horseklint
195 x Mellemkjove 30-04-2010 Nordstranden, Skagen
196 x Almindelig Kjove Flyvesandet
197 Lille Kjove
198 x Søkonge Bogense Havn
199 x Lomvie Lillebælt
200 * Polarlomvie
201 x Alk Skagen
202 x Tejst Fyns Hoved
203 x Lunde Skagen
204 x Ride Bulbjerg
205 x * Ismåge 21-12-2013 Hanstholm Havn
206 x Sabinemåge 20-10-2007 Horseklint, Fyns Hoved
207 * Tyndnæbbet Måge
208 * Bonapartemåge
209 x Hættemåge Enebærodde
210 x Dværgmåge Vejlerne
211 x * Rosenmåge 30-12-2007 Esbjerg Fiskerihavn
212 * Lattermåge
213 * Præriemåge
214 x Sorthovedet Måge Skalø
215 * Stor Sorthovedet Måge
216 * Audouinsmåge
217 x Stormmåge Enebærodde
218 * Ringnæbbet Måge
219 x Sølvmåge Enebærodde
220 Middelhavssølvmåge
221 x Kaspisk Måge 14-09-2003 Bagenkop Havn
222 * Armensk Måge
223 x Hvidvinget Måge 30-12-2007 Havneby, Rømø
224 x Sildemåge Flyvesandet
225 x * Gråvinget Måge 27-01-2012 Universitetsparken, Århus
226 x Gråmåge Esbjerg Havn
227 x Svartbag Enebærodde
228 * Brilleterne
229 x Dværgterne Flyvesandet
230 x Sandterne 15-05-2013 Filsø, Søndersø - observeret parring
231 x Rovterne 27-08-2009 Nørreballe Nor
232 x Sortterne Fredmosen
233 x Hvidvinget Terne Brændegård Sø
234 * Hvidskægget Terne
235 * Rosenterne
236 x Fjordterne Fyns Hoved
237 x Havterne Hasmark Strand
238 x Splitterne Hasmark Strand
239 * Aztekerterne
240 * Steppehøne
241 x Klippedue Odense Havn
242 x Huldue Romsø
243 x Ringdue Dalene, Bederslev
244 x Turteldue Gulstav Mose
245 x * Østlig Turteldue 29-01-2007 Bække
246 x Tyrkerdue Otterup
247 * Sørgedue
248 * Skadegøg
249 x Gøg Dalene, Bederslev
250 * Gulnæbbet Gøg
251 * Sortnæbbet Gøg
252 x Slørugle Janderup Kirke
253 x * Dværghornugle 19-06-2003 Fiilsø
254 x Stor Hornugle Brogård Plantage
255 * Sneugle
256 x * Høgeugle 08-01-1984 Storskoven, Flyvesandet
257 * Spurveugle
258 x Kirkeugle Føvling
259 x Natugle Dalene, Bederslev
260 x Skovhornugle Enebærodde
261 x Mosehornugle Flyvesandet
262 x Perleugle 10-02-1990 Kongelunden
263 x Natravn Frederikshåb Plantage
264 * Ørkennatravn
265 * Tornhalesejler
266 * Alpesejler
267 x Mursejler Otterup
268 * Gråsejler
269 * Orientsejler
270 * Lille Sejler
271 x Isfugl Øksne Mose
272 * Grøn Biæder
273 x Biæder Espe
274 * Ellekrage
275 x Hærfugl Enebærodde
276 x Vendehals Kirkendrup
277 x Lille Flagspætte Draved Skov
278 x * Mellemflagspætte 04-01-2014 Lunden, Gram
279 x Stor Flagspætte Dalene, Bederslev
280 * Tretået Spætte
281 * Guldspætte
282 x Sortspætte Tisvilde Hegn
283 x Grønspætte Åløkke Skov
284 * Lille Tårnfalk
285 x Tårnfalk Dalene, Bederslev
286 * Amerikansk Tårnfalk
287 x Aftenfalk Fredmosen
288 * Eleonorafalk
289 x Dværgfalk Dovns Klint
290 x Lærkefalk Dovns Klint
291 x * Slagfalk 26-08-2018 Ballum Sluse
292 x * Jagtfalk 17-11-2007 Monnet, Tåsinge
293 x Vandrefalk Brændegård Sø
294 x Rødrygget Tornskade Enebærodde
295 * Isabellatornskade
296 x * Brun Tornskade 05-11-2012 Årslev Engsø
297 x * Langhalet Tornskade 16-10-2007 Skallingen
298 x Stor Tornskade Flyvesandet
299 * Rosenbrystet Tornskade
300 x * Rødhovedet Tornskade 23-05-2009 Blåvand
301 * Rødøjet Vireo
302 x Pirol Hverringe Skov
303 x Skovskade Dalene, Bederslev
304 x Husskade Otterup
305 x Nøddekrige Dalene, Bederslev
306 x Allike Otterup
307 * Sibirisk Allike
308 x Råge Dalene, Bederslev
309 x Sortkrage Dovns Klint
310 x Gråkrage Otterup
311 x Ravn Dalene, Bederslev
312 x Skægmejse Tryggelev Nor
313 * Østlig Kalanderlærke
314 * Korttået Lærke
315 x Toplærke Rosengårdcentret, Odense
316 x Sanglærke Otterup
317 x Hedelærke Frederikshåb Plantage
318 x Bjerglærke Vidå Slusen
319 x Digesvale Dovns Klint
320 * Klippesvale
321 x Landsvale Otterup
322 Rødrygget Svale
323 x Bysvale Otterup
324 x Sumpmejse Dalene, Bederslev
325 x Fyrremejse Sølsted Mose
326 x Sortmejse Dalene, Bederslev
327 x Topmejse Dalene, Bederslev
328 x Musvit Otterup
329 x Blåmejse Otterup
330 x Pungmejse Hov Nordstrand
331 x Halemejse Hasmark Mose
332 x Spætmejse Ulriksholm
333 x Træløber Dalene, Bederslev
334 x Korttået Træløber Åløkke Skov
335 x Gærdesmutte Otterup
336 x Vandstær Odense Å, Bellige
337 x Fuglekonge Dalene, Bederslev
338 x Rødtoppet Fuglekonge Sollerup Skov
339 x Løvsanger Otterup
340 x Gransanger Otterup
341 * Iberisk Gransanger
342 * Bjergløvsanger
343 x Skovsanger Dalene, Bederslev
344 * Brun Løvsanger
345 * Sinkiangløvsanger
346 * Schwarz' Løvsanger
347 x Fuglekongesanger 19-10-2008 Blåvand
348 x Hvidbrynet Løvsanger Gammelsø
349 * Himalayasanger
350 * Nordsanger
351 * Grøn Sanger
352 x Lundsanger 09-06-2014 Tornby Klit Plantage
353 * Lille Gulbug
354 * Bleg Gulbug
355 * Spottesanger
356 x Gulbug Otterup
357 * Vandsanger
358 x Sivsanger Fredmosen
359 * Lille Rørsanger
360 * Buskrørsanger
361 x Kærsanger Hasmark Mose
362 x Rørsanger Hasmark Mose
363 x Drosselrørsanger Broby Sø, Næsbyhoved-Broby
364 * Stor Græshoppesanger
365 * Stribet Græshoppesanger
366 x Flodsanger Odense Å, Skt. Klemens
367 x Savisanger Fredmosen
368 x Græshoppesanger Hasmark Mose
369 * Cistussanger
370 x Munk Otterup
371 x Havesanger Otterup
372 * Asiatisk Ørkensanger
373 x Høgesanger Mandø
374 x Gærdesanger Otterup
375 * Sortstrubet Sanger
376 x * Hvidskægget Sanger 14-05-2017 Lyngvig Fyr
377 x * Sorthovedet Sanger 25-09-2011 Blåvand
378 x Tornsanger Hasmark Strand
379 * Sardinsk Sanger
380 x Grå Fluesnapper Dalene, Bederslev
381 * Brun Fluesnapper
382 x Rødhals Otterup
383 * Dværgnattergal
384 x Nattergal Hasmark Mose
385 x Sydlig Nattergal Klise Nor
386 x Blåhals Vidåen
387 * Rubinnattergal
388 * Blåstjert
389 x Broget Fluesnapper Enebærodde
390 Hvidhalset Fluesnapper
391 x Lille Fluesnapper
392 x Rødstjert Bederslev
393 x Husrødstjert Esbjerg Havn
394 * Stendrossel
395 x Bynkefugl Egense
396 * Sibirisk Bynkefugl
397 * Stejnegers Bynkefugl
398 x Sortstrubet Bynkefugl Bulbjerg
399 * Hvidkronet Stenpikker
400 x Stenpikker Enebærodde
401 x * Nonnestenpikker 05-12-2011 Strandby Havn
402 x * Middelhavsstenpikker 06-11-2011 Thorsminde Strand
403 x * Ørkenstenpikker 20-03-1997 Nordenhuse
404 x * Isabellastenpikker 22-10-2016 Gilleleje
405 * Gulddrossel
406 * Olivenskovdrossel
407 x Ringdrossel Enebærodde
408 x Solsort Otterup
409 * Gråstrubet Drossel
410 x * Sortstrubet Drossel 13-01-2008 Nivå
411 * Brundrossel
412 x Sjagger Otterup
413 x Vindrossel Otterup
414 x Sangdrossel Otterup
415 x Misteldrossel Flyvesandet
416 * Vandredrossel
417 x Rosenstær 11-10-2014 Grønningen, Blåvand
418 x Stær Otterup
419 * Ensfarvet Stær
420 x * Alpejernspurv 30-04-2008 Verdens Ende, Skagen
421 * Sibirisk Jernspurv
422 x Jernspurv Otterup
423 x Gul Vipstjert Enebærodde
424 x * Citronvipstjert 06-06-2015 Keldsnor
425 x Bjergvipstjert Borreby Å
426 x Hvid Vipstjert Otterup
427 x Storpiber 12-10-2014 Blåvand
428 * Mongolsk Piber
429 x Markpiber Skagen
430 x Engpiber Enebærodde
431 x Skovpiber Dalene, Bederslev
432 * Tajgapiber
433 x Rødstrubet Piber Østerø Sø
434 x Bjergpiber Bogensø
435 x Skærpiber Mandø
436 x Silkehale Otterup
437 x Lapværling Blåvandshuk
438 x Snespurv Vidå Slusen
439 * Stribet Sanger
440 x * Hvidstrubet Spurv 11-07-2010 Skørping
441 * Mørkøjet Junco
442 x Gulspurv Otterup
443 * Hvidkindet Værling
444 * Gærdeværling
445 * Klippeværling
446 * Gulgrå Værling
447 x Hortulan Skagen
448 * Gulbrynet Værling
449 Dværgværling
450 * Pileværling
451 * Gulbrystet Værling
452 * Hætteværling
453 x Rørspurv Hasmark Mose
454 x Bomlærke Hjadstrup
455 * Rosenbrystet Kernebider
456 x Bogfinke Otterup
457 x Kvækerfinke Dovns Klint
458 * Ørkendompap
459 * Krognæb
460 x Dompap Dalene, Bederslev
461 x Karmindompap Gulstav Mose
462 x Grønirisk Otterup
463 x Stor Korsnæb Flyvesandet
464 x Lille Korsnæb Dalene, Bederslev
465 x Hvidvinget Korsnæb Dovns Klint
466 x Stor Gråsisken Kirkendrup Skov
467 x Lille Gråsisken Gammelsø
468 x Hvidsisken Bellinge
469 x Grønsisken Dalene, Bederslev
470 x Stillits Enebærodde
471 x Bjergirisk Vidå Slusen
472 x Tornirisk Otterup
473 x Gulirisk Blåvandshuk
474 x Kernebider Dalene, Bederslev
475 x Gråspurv Otterup
476 x Skovspurv Otterup
477 * Snefinke
334 arter
Top | Home