Club300.dk
a
  
DK årsarter 2019 for Peter Hartoft-Jacobsen
 
275 arter
Dyreste krydser og største huller
# x SU Dansk navn Dato Lokalitet   
1 x Tajgasædgås 31-01-2019 Lille Vildmose
2 x Tundrasædgås 02-02-2019 Lille Vildmose
3 x Kortnæbbet Gås 29-01-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
4 x Blisgås 20-01-2019 Hestholm Syd, Skjern Enge
5 Dværggås
6 x Grågås 02-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
7 x Knortegås 26-01-2019 Nibe Havn
8 x Bramgås 29-01-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
9 x Canadagås 03-02-2019 Binderup Ås Udløb - nordøst for Nibe
10 x Rødhalset Gås 02-02-2019 Lille Vildmose
11 x Knopsvane 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
12 x Pibesvane 20-01-2019 Hestholm Nord, Skjern Enge
13 x Sangsvane 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
14 x Nilgås 15-04-2019 Rærup Slambassiner, Aalborg Kommune
15 x Rustand 01-06-2019 Klydesøreservatet, Vestamager
16 x Gravand 22-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
17 x Knarand 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
18 x Pibeand 25-01-2019 Nørredyb, Limfjorden
19 x * Amerikansk Pibeand 19-04-2019 Følle Bund, Syddjurs Kommune
20 x Gråand 22-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
21 x * Blåvinget And 03-06-2019 Tempelkrog v. Ågerup, Holbæk Kommune
22 x Skeand 26-01-2019 Nibe Roklub
23 x Spidsand 20-01-2019 Hestholm Syd, Skjern Enge
24 x Atlingand 12-04-2019 Favrholm Voldgrav, Hillerød
25 * Sibirisk Krikand
26 x Krikand 22-01-2019 Binderup Ådal v. Nibe
27 x Amerikansk Krikand 26-02-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
28 x Rødhovedet And 24-02-2019 Utterslev Mose (del III)
29 x Taffeland 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
30 x * Halsbåndstroldand 20-01-2019 Øster Enge, Skjern Enge
31 x * Hvidøjet And 31-07-2019 Damhussøen, Vanløse
32 x Troldand 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
33 x Bjergand 26-01-2019 Sebbersund
34 * Lille Bjergand
35 * Stellersand
36 Kongeederfugl
37 x Ederfugl 29-01-2019 Hanstholm Havn
38 x * Brilleand 10-07-2019 Grenen, Skagen
39 x Fløjlsand 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
40 * Amerikansk Fløjlsand
41 * Sibirisk Fløjlsand
42 x Sortand 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
43 x * Amerikansk Sortand 09-08-2019 Kjul Strand øst for Hirtshals
44 x Havlit 29-01-2019 Hanstholm Havn
45 x Hvinand 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
46 x Lille Skallesluger 20-01-2019 Hestholm Nord, Skjern Enge
47 x Stor Skallesluger 22-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
48 x Toppet Skallesluger 02-03-2019 Nibe Havn
49 * Amerikansk Skarveand
50 x Agerhøne 13-03-2019 Barmer vest for Nibe
51 x Vagtel 08-06-2019 Volsted Kær øst for Støvring
52 x Fasan 25-01-2019 Lindholm Fjordpark
53 * Urfugl
54 x Rødstrubet Lom 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
55 x Sortstrubet Lom 14-05-2019 Grenen, Skagen
56 * Stillehavslom
57 Islom
58 Hvidnæbbet Lom
59 x Lille Lappedykker 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
60 x Nordisk Lappedykker 26-02-2019 Nors Sø, Thy
61 x Gråstrubet Lappedykker 23-03-2019 Juelstrup Sø vest for Støvring
62 x Toppet Lappedykker 16-02-2019 Mossø, vestende
63 x Sorthalset Lappedykker 24-03-2019 Birkesø, Lille Vildmose
64 * Sortbrynet Albatros
65 x Mallemuk 05-05-2019 VNV for Hirtshals (dansk territorialfarvand)
66 * Atlantisk Skråpe
67 * Storskråpe
68 x Sodfarvet Skråpe 05-09-2019 Roshage, Hanstholm
69 x Almindelig Skråpe 05-09-2019 Roshage, Hanstholm
70 * Balearskråpe
71 Lille Stormsvale
72 Stor Stormsvale
73 Sort Stork
74 x Hvid Stork 13-06-2019 Bækmarksbro, Lemvig Kommune
75 * Pragtfregatfugl
76 x Sule 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
77 x Skarv 02-01-2019 Nibe Havn
78 x Topskarv 29-01-2019 Hanstholm Havn
79 * Krøltoppet Pelikan
80 * Amerikansk Rørdrum
81 x Rørdrum 19-03-2019 Han Vejle
82 * Dværghejre
83 x Fiskehejre 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
84 * Purpurhejre
85 x Sølvhejre 19-01-2019 Rejsby Forland
86 x Silkehejre 19-01-2019 Rejsby Forland
87 x * Kohejre 19-01-2019 Søvig Sund
88 * Tophejre
89 * Nathejre
90 Sort Ibis
91 x Skestork 13-03-2019 Halkær Sø og Ådal
92 x Fiskeørn 15-04-2019 Nedermose, Skagen
93 x * Blå Glente 21-04-2019 Grenen, Skagen
94 * Ådselgrib
95 x Hvepsevåge 20-05-2019 Hellebæk Avlsgaard
96 x * Gåsegrib 25-05-2019 Storsig, Skagen
97 x * Slangeørn 06-08-2019 Trehøje, Mols Bjerge
98 Lille Skrigeørn
99 x * Stor Skrigeørn 15-04-2019 Nedermose, Skagen
100 * Dværgørn
101 * Steppeørn
102 * Kejserørn
103 x Kongeørn 05-02-2019 Høstemark Skov, Lille Vildmose
104 * Høgeørn
105 x Rørhøg 22-03-2019 Toftegårds Enge, Vendsyssel
106 x Blå Kærhøg 19-01-2019 Rejsby Enge
107 Steppehøg
108 x Hedehøg 13-07-2019 Ballum Enge, Sønderjylland
109 x Spurvehøg 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
110 x Duehøg 05-02-2019 Høstemark Skov, Lille Vildmose
111 x Rød Glente 10-03-2019 Demstrup Vase, Randers Kommune
112 x Sort Glente 15-04-2019 Nedermose, Skagen
113 x Havørn 29-01-2019 Bygholm Vejle, Vestsø
114 x Fjeldvåge 19-01-2019 Rejsby Enge
115 x Musvåge 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
116 * Ørnevåge
117 * Stortrappe
118 * Østlig Kravetrappe
119 * Dværgtrappe
120 x Engsnarre 10-06-2019 Toftegårds Enge, Store Vildmose
121 x Vandrikse 19-03-2019 Han Vejle
122 x * Lille Rørvagtel 17-06-2019 Hegnsvej Vest, Lille Vildmose
123 x * Dværgrørvagtel 18-06-2019 Vaserne, Rudersdal
124 x Plettet Rørvagtel 16-04-2019 Nystrup Plantage, Thy
125 * Lille Sultanhøne
126 x Grønbenet Rørhøne 01-01-2019 Vokslev Kalkværk sydøst for Nibe
127 x Blishøne 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
128 * Jomfrutrane
129 * Prærietrane
130 x Trane 19-01-2019 Dyreby, Varde Kommune
131 * Triel
132 * Stylteløber
133 x Klyde 19-03-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
134 x Strandskade 28-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
135 x Strandhjejle 25-05-2019 Jerup Strand og Enge
136 x Hjejle 19-03-2019 Bygholm Vejle, Østsø
137 * Amerikansk Hjejle
138 * Sibirisk Hjejle
139 x Vibe 12-02-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
140 * Steppevibe
141 * Sumpvibe
142 * Mongolsk Præstekrave
143 * Ørkenpræstekrave
144 x Hvidbrystet Præstekrave 21-05-2019 Klydesøreservatet, Vestamager
145 x Stor Præstekrave 11-03-2019 Højrimmen v. Aggersund
146 x Lille Præstekrave 12-04-2019 Favrholm Voldgrav, Hillerød
147 x Pomeransfugl 06-05-2019 Ølands Vejle, Arentsminde
148 * Terekklire
149 x Mudderklire 24-04-2019 Nibe Rensningsanlæg
150 * Plettet Mudderklire
151 x Svaleklire 05-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
152 x Sortklire 06-05-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
153 x Hvidklire 19-04-2019 Følle Bund, Syddjurs Kommune
154 x * Lille Gulben 27-04-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
155 Damklire
156 x Tinksmed 27-04-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
157 x Rødben 02-01-2019 Nibe Havn
158 * Bartramsklire
159 x Småspove 27-04-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
160 x Storspove 22-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
161 x Stor Kobbersneppe 25-03-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
162 * Canadisk Kobbersneppe
163 x Lille Kobbersneppe 19-03-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
164 x Stenvender 29-01-2019 Hanstholm Havn
165 x Islandsk Ryle 29-01-2019 Hanstholm Havn
166 x Brushane 25-03-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
167 x Kærløber 21-05-2019 Klydesøreservatet, Vestamager
168 * Spidshalet Ryle
169 * Klireryle
170 x Krumnæbbet Ryle 13-07-2019 Klæggrav nord for Kammerslusen
171 x Temmincksryle 06-05-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
172 * Rødhalset Ryle
173 x Sandløber 29-01-2019 Hanstholm Havn
174 x Almindelig Ryle 26-01-2019 Nibe Havn
175 x Sortgrå Ryle 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
176 * Bairdsryle
177 x Dværgryle 09-07-2019 Vestsøen, Bygholm Vejle
178 * Hvidrygget Ryle
179 * Prærieløber
180 Stribet Ryle
181 * Tyknæbbet Dværgryle
182 * Langnæbbet Sneppeklire
183 x Enkeltbekkasin 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
184 x Tredækker 14-08-2019 Volsted Kær - øst for Støvring
185 x Dobbeltbekkasin 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
186 x Skovsneppe 15-02-2019 Hammer Bakker
187 * Amerikansk Svømmesneppe
188 x Odinshane 05-08-2019 Midtsøen, Bygholm Vejle
189 Thorshane
190 * Ørkenløber
191 * Rødvinget Braksvale
192 * Orientbraksvale
193 x * Sortvinget Braksvale 25-08-2019 Ballum Forland
194 x Storkjove 05-09-2019 Roshage, Hanstholm
195 x Mellemkjove 05-09-2019
196 x Almindelig Kjove 14-05-2019 Grenen, Skagen
197 Lille Kjove
198 Søkonge
199 x Lomvie 29-01-2019 Hanstholm Havn
200 * Polarlomvie
201 x Alk 04-07-2019 Børup Sande, Fredericia Kommune
202 x Tejst 21-04-2019 Frederikshavn Havn
203 Lunde
204 x Ride 12-02-2019 Bulbjerg
205 * Ismåge
206 Sabinemåge
207 * Tyndnæbbet Måge
208 * Bonapartemåge
209 x Hættemåge 02-01-2019 Nibe Havn
210 x Dværgmåge 30-04-2019 Kogleaks, Kærup Holme
211 * Rosenmåge
212 * Lattermåge
213 * Præriemåge
214 x Sorthovedet Måge 09-07-2019 Hanstholm Havn
215 * Stor Sorthovedet Måge
216 * Audouinsmåge
217 x Stormmåge 02-01-2019 Nibe Havn
218 * Ringnæbbet Måge
219 x Sølvmåge 02-01-2019 Nibe Havn
220 Middelhavssølvmåge
221 x Kaspisk Måge 07-09-2019 Grenå Havn, Norddjurs Kommune
222 * Armensk Måge
223 Hvidvinget Måge
224 x Sildemåge 22-02-2019 Kastbjerg, Mariager
225 * Gråvinget Måge
226 x Gråmåge 29-01-2019 Hanstholm Havn
227 x Svartbag 02-01-2019 Nibe Havn
228 * Brilleterne
229 x Dværgterne 14-05-2019 Grenen, Skagen
230 Sandterne
231 x Rovterne 13-04-2019 Ølsemagle Revle
232 x Sortterne 11-05-2019 Han Vejle
233 Hvidvinget Terne
234 * Hvidskægget Terne
235 * Rosenterne
236 x Fjordterne 28-04-2019 Halkær Sø og Ådal
237 x Havterne 20-04-2019 Nibe Rensningsanlæg
238 x Splitterne 13-04-2019 Ølsemagle Revle
239 * Aztekerterne
240 * Steppehøne
241 x Klippedue 29-01-2019 Hanstholm Havn
242 x Huldue 27-02-2019 Hesselholt, Rold Skov
243 x Ringdue 25-01-2019 Lindholm Fjordpark
244 x Turteldue 29-07-2019 Klelund Dyrehave, Vejen Kommune
245 * Østlig Turteldue
246 x Tyrkerdue 03-02-2019 Nibe By
247 * Sørgedue
248 * Skadegøg
249 x Gøg 27-04-2019 Perlen, Ulvedybet
250 * Gulnæbbet Gøg
251 * Sortnæbbet Gøg
252 x Slørugle 13-06-2019 Sønderhå, Thy
253 * Dværghornugle
254 x Stor Hornugle 05-03-2019 Øby ml. Viborg og Randers
255 * Sneugle
256 * Høgeugle
257 * Spurveugle
258 x Kirkeugle 18-01-2019 Føvling, Vejen Kommune
259 x Natugle 24-01-2019 Skal Plantage, Nibe
260 x Skovhornugle 09-02-2019 Gammel Vrå, Vendsyssel
261 x Mosehornugle 14-05-2019 Grenen, Skagen
262 x Perleugle 16-04-2019 Nystrup Plantage
263 x Natravn 09-06-2019 Svinkløv Klitplantage, Jammerbugt
264 * Ørkennatravn
265 * Tornhalesejler
266 * Alpesejler
267 x Mursejler 13-05-2019 Juelstrup Sø - vest for Støvring
268 * Gråsejler
269 * Orientsejler
270 * Lille Sejler
271 x Isfugl 05-01-2019 Lundbæk Landbrugsskole vest for Nibe
272 * Grøn Biæder
273 x Biæder 03-07-2019 Sønderjylland
274 * Ellekrage
275 x Hærfugl 25-04-2019 Batterivej, Skagen
276 x Vendehals 01-05-2019 Rold Fællesskov, Rold Skov
277 x Lille Flagspætte 16-02-2019 Klosterkær vest for Mossø
278 x * Mellemflagspætte 19-01-2019 Dyrehaven, Gråsten
279 x Stor Flagspætte 04-01-2019 Poulstrup Kalkværk, Aalborg
280 * Tretået Spætte
281 * Guldspætte
282 x Sortspætte 16-02-2019 Højlund Skov vest for Mossø
283 x Grønspætte 17-02-2019 Sebberkloster Skov
284 * Lille Tårnfalk
285 x Tårnfalk 02-01-2019 Nibe Havn
286 * Amerikansk Tårnfalk
287 x Aftenfalk 18-08-2019 Bjergene, Fårevejle
288 * Eleonorafalk
289 x Dværgfalk 14-05-2019 Grenen, Skagen
290 x Lærkefalk 14-05-2019 Saftevandsbakken, Skagen
291 * Slagfalk
292 * Jagtfalk
293 x Vandrefalk 29-01-2019 Bygholm Vejle, Østsø
294 x Rødrygget Tornskade 21-05-2019 Sjælsø Vest, Birkerød
295 * Isabellatornskade
296 * Brun Tornskade
297 * Langhalet Tornskade
298 x Stor Tornskade 26-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
299 * Rosenbrystet Tornskade
300 * Rødhovedet Tornskade
301 * Rødøjet Vireo
302 Pirol
303 x Skovskade 04-01-2019 Poulstrup Kalkværk, Aalborg
304 x Husskade 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
305 x Nøddekrige 13-07-2019 Store Hjøllund Plantage
306 x Allike 22-01-2019 Nibe By
307 * Sibirisk Allike
308 x Råge 23-01-2019 Nibe By
309 x Sortkrage 15-04-2019 Buttervej Industriområde, Skagen
310 x Gråkrage 22-01-2019 Nibe Havn
311 x Ravn 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
312 x Skægmejse 13-03-2019 Halkær Sø og Ådal
313 * Østlig Kalanderlærke
314 * Korttået Lærke
315 x Toplærke 28-02-2019 Hirtshals By
316 x Sanglærke 12-02-2019 Skerping, Jammerbugt Kommune
317 x Hedelærke 10-03-2019 Sødringholm Hede, Randers Kommune
318 x Bjerglærke 10-03-2019 Demstrup Vase, Randers Kommune
319 x Digesvale 21-04-2019 Grenen, Skagen
320 * Klippesvale
321 x Landsvale 18-04-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
322 Rødrygget Svale
323 x Bysvale 21-04-2019 Grenen, Skagen
324 x Sumpmejse 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
325 x Fyrremejse 03-07-2019 Kværs Granskov, Sønderborg Kommune
326 x Sortmejse 23-01-2019 Bjergeskov, Rold Skov
327 x Topmejse 23-01-2019 Bjergeskov, Rold Skov
328 x Musvit 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
329 x Blåmejse 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
330 x Pungmejse 17-04-2019 Aalborg Kommune
331 x Halemejse 01-01-2019 Vokslev Kalkværk sydøst for Nibe
332 x Spætmejse 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
333 x Træløber 13-02-2019 Skal Plantage, Nibe
334 x Korttået Træløber 16-02-2019 Klosterkær vest for Mossø
335 x Gærdesmutte 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
336 x Vandstær 01-02-2019 Guldbæk Ådal, Svenstrup
337 x Fuglekonge 22-01-2019 Binderup Ådal v. Nibe
338 x Rødtoppet Fuglekonge 13-04-2019 Østerlyng, Rørvig
339 x Løvsanger 19-04-2019 Mesballe Skov, Syddjurs Kommune
340 x Gransanger 23-03-2019 Juelstrup Sø vest for Støvring
341 * Iberisk Gransanger
342 * Bjergløvsanger
343 x Skovsanger 26-04-2019 Dall Hede - syd for Aalborg
344 * Brun Løvsanger
345 * Sinkiangløvsanger
346 * Schwarz' Løvsanger
347 Fuglekongesanger
348 Hvidbrynet Løvsanger
349 * Himalayasanger
350 * Nordsanger
351 * Grøn Sanger
352 Lundsanger
353 * Lille Gulbug
354 * Bleg Gulbug
355 * Spottesanger
356 x Gulbug 31-05-2019 Nivå Kirke
357 * Vandsanger
358 x Sivsanger 30-04-2019 Kogleaks, Kærup Holme
359 * Lille Rørsanger
360 * Buskrørsanger
361 x Kærsanger 21-05-2019 Pinseskoven, Vestamager
362 x Rørsanger 30-04-2019 De Vandfyldte Gravebaner, Lille Vildmose
363 x Drosselrørsanger 15-05-2019 Bastrup Sø, Allerød Kommune
364 * Stor Græshoppesanger
365 * Stribet Græshoppesanger
366 x Flodsanger 11-06-2019 Uldum Kær, Hedensted Kommune
367 x Savisanger 22-05-2019 Vorup Enge, Randers
368 x Græshoppesanger 07-05-2019 Halkær Ådal syd for Vegger
369 * Cistussanger
370 x Munk 19-04-2019 Følle Bund, Syddjurs Kommune
371 x Havesanger 08-05-2019 Hjeds Kær, Rebild
372 * Asiatisk Ørkensanger
373 Høgesanger
374 x Gærdesanger 23-04-2019 Aalborg Bådehavn
375 * Sortstrubet Sanger
376 * Hvidskægget Sanger
377 * Sorthovedet Sanger
378 x Tornsanger 28-04-2019 Halkær Ådal syd for Vegger
379 * Sardinsk Sanger
380 x Grå Fluesnapper 14-05-2019 Stald Grenen, Skagen
381 * Brun Fluesnapper
382 x Rødhals 24-01-2019 Fjordbyen, Aalborg Vest
383 * Dværgnattergal
384 x Nattergal 16-05-2019 Sjælsø Vest, Birkerød
385 x Sydlig Nattergal 15-05-2019 Reersø-halvøen, Kalundborg Kommune
386 x Blåhals 15-04-2019 Rærup Slambassiner, Aalborg Kommune
387 * Rubinnattergal
388 * Blåstjert
389 x Broget Fluesnapper 25-04-2019 Ellekrattet, Skagen
390 x Hvidhalset Fluesnapper 25-04-2019 Ellekrattet, Skagen
391 x Lille Fluesnapper 31-05-2019 Jægersborg Hegn, Rudersdal
392 x Rødstjert 22-04-2019 Skal Plantage, Nibe
393 x Husrødstjert 25-04-2019 Buttervej Industriområde, Skagen
394 * Stendrossel
395 x Bynkefugl 28-04-2019 Halkær Ådal syd for Vegger
396 * Sibirisk Bynkefugl
397 * Stejnegers Bynkefugl
398 x Sortstrubet Bynkefugl 19-03-2019 Svinkløv Klitplantage
399 * Hvidkronet Stenpikker
400 x Stenpikker 21-04-2019 Det Grå Fyr, Skagen
401 * Nonnestenpikker
402 * Middelhavsstenpikker
403 * Ørkenstenpikker
404 * Isabellastenpikker
405 * Gulddrossel
406 * Olivenskovdrossel
407 x Ringdrossel 21-04-2019 Det Grå Fyr, Skagen
408 x Solsort 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
409 * Gråstrubet Drossel
410 * Sortstrubet Drossel
411 * Brundrossel
412 x Sjagger 23-01-2019 Vokslev Kalkværk sydøst for Nibe
413 x Vindrossel 23-03-2019 Svenstrup v. Aalborg
414 x Sangdrossel 17-03-2019 Hedgårde v. Vegger
415 x Misteldrossel 21-02-2019 Binderup Ås Udløb - nordøst for Nibe
416 * Vandredrossel
417 Rosenstær
418 x Stær 26-01-2019 Røde Mølle v. Nibe Bredning
419 * Ensfarvet Stær
420 * Alpejernspurv
421 * Sibirisk Jernspurv
422 x Jernspurv 19-03-2019 Svinkløv Klitplantage
423 x Gul Vipstjert 27-04-2019 Ulvedybet ved Gjølvej
424 * Citronvipstjert
425 x Bjergvipstjert 05-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
426 x Hvid Vipstjert 10-03-2019 Demstrup Vase, Randers Kommune
427 Storpiber
428 * Mongolsk Piber
429 Markpiber
430 x Engpiber 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
431 x Skovpiber 26-04-2019 Dall Hede - syd for Aalborg
432 * Tajgapiber
433 Rødstrubet Piber
434 x Bjergpiber 26-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
435 x Skærpiber 26-01-2019 Nibe Roklub
436 x Silkehale 02-04-2019 Mørkhøj, Gladsaxe Kommune
437 x Lapværling 07-09-2019 Kolindsund, Syddjurs Kommune
438 x Snespurv 28-02-2019 Hirtshals Havn
439 * Stribet Sanger
440 * Hvidstrubet Spurv
441 * Mørkøjet Junco
442 x Gulspurv 23-01-2019 Rebild By
443 * Hvidkindet Værling
444 x * Gærdeværling 12-07-2019 Tornby Klitplantage
445 * Klippeværling
446 * Gulgrå Værling
447 x Hortulan 14-05-2019 Grenen, Skagen
448 * Gulbrynet Værling
449 Dværgværling
450 * Pileværling
451 * Gulbrystet Værling
452 * Hætteværling
453 x Rørspurv 06-03-2019 Valsted Enge - vest for Nibe
454 x Bomlærke 12-02-2019 Skerping, Jammerbugt Kommune
455 * Rosenbrystet Kernebider
456 x Bogfinke 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
457 x Kvækerfinke 20-01-2019 Rindum v. Ringkøbing
458 * Ørkendompap
459 * Krognæb
460 x Dompap 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
461 Karmindompap
462 x Grønirisk 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
463 Stor Korsnæb
464 x Lille Korsnæb 12-02-2019 Vester Torup Klitplantage
465 Hvidvinget Korsnæb
466 x Stor Gråsisken 03-02-2019 Binderup Å´s Udløb - nordøst for Nibe
467 x Lille Gråsisken 01-02-2019 Guldbæk Ådal, Svenstrup
468 Hvidsisken
469 x Grønsisken 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
470 x Stillits 23-01-2019 Bjergeskov, Rold Skov
471 x Bjergirisk 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
472 x Tornirisk 12-04-2019 Favrholm Voldgrav, Hillerød
473 x Gulirisk 20-01-2019 Rindum v. Ringkøbing
474 x Kernebider 23-01-2019 Rebild By
475 x Gråspurv 24-01-2019 Aalborg Skudehavn
476 x Skovspurv 23-01-2019 Rebild By
477 * Snefinke
275 arter
Top | Home