Club300.dk
a
  
DK arter for Ole Zoltan Göller
 
405 arter
Dyreste krydser og største huller
# x SU Dansk navn Dato Lokalitet   
1 x Tajgasædgås Vest Stadil Fjord
2 x Tundrasædgås
3 x Kortnæbbet Gås
4 x Blisgås Fiilsø
5 x Dværggås 19-01-1992 Fiilsø
6 x Grågås
7 x Knortegås
8 x Bramgås
9 x Canadagås Ribe Holme
10 x Rødhalset Gås 01-04-1990 Veststadil
11 x Knopsvane
12 x Pibesvane Fiilsø
13 x Sangsvane
14 x Nilgås Sneum
15 x Rustand
16 x Gravand
17 x Knarand
18 x Pibeand
19 x * Amerikansk Pibeand 07-04-1995 Gedal Enge
20 x Gråand
21 x * Blåvinget And 26-04-1992 Vejlerne
22 x Skeand
23 x Spidsand
24 x Atlingand Værnet
25 * Sibirisk Krikand
26 x Krikand
27 x Amerikansk Krikand 12-04-1999 Tane Sø, Børsmose
28 x Rødhovedet And Mandø
29 x Taffeland
30 x * Halsbåndstroldand 01-04-2002 Skjern Enge
31 x * Hvidøjet And 30-10-1994 Stege
32 x Troldand
33 x Bjergand
34 x * Lille Bjergand 30-03-1997 Sø ved Thyborøn
35 x * Stellersand 19-04-1996 Nyeng
36 x Kongeederfugl 23-02-1998 Grådyb
37 x Ederfugl
38 x * Brilleand 16-10-1994 Rømø
39 x Fløjlsand
40 x * Amerikansk Fløjlsand 12-10-2009 Blåvandshuk
41 * Sibirisk Fløjlsand
42 x Sortand
43 x * Amerikansk Sortand 29-03-2003 Blåvand ved Ishuset
44 x Havlit
45 x Hvinand
46 x Lille Skallesluger Hejls Minde
47 x Stor Skallesluger
48 x Toppet Skallesluger
49 x * Amerikansk Skarveand 23-06-1994 Varde Kær
50 x Agerhøne
51 x Vagtel
52 x Fasan
53 x * Urfugl 04-05-1989 Vind Hede
54 x Rødstrubet Lom Blåvandshuk
55 x Sortstrubet Lom Blåvandshuk
56 * Stillehavslom
57 x Islom Blåvandshuk
58 x Hvidnæbbet Lom 10-05-1999 Skagen
59 x Lille Lappedykker Varde Å
60 x Nordisk Lappedykker Blåvandshuk
61 x Gråstrubet Lappedykker Lakolk Sø
62 x Toppet Lappedykker Kvie Sø
63 x Sorthalset Lappedykker Kammerslusen
64 * Sortbrynet Albatros
65 x Mallemuk Blåvandshuk
66 * Atlantisk Skråpe
67 x * Storskråpe 24-09-1995 Ishuset, Blåvandshuk
68 x Sodfarvet Skråpe 17-10-1991 Blåvand
69 x Almindelig Skråpe Blåvandshuk
70 x * Balearskråpe 29-07-2011 Henne Strand
71 x Lille Stormsvale Blåvandshuk
72 x Stor Stormsvale Blåvandshuk
73 x Sort Stork 16-08-1997 Fiilsø
74 x Hvid Stork Sig By
75 * Pragtfregatfugl
76 x Sule Blåvandshuk
77 x Skarv Blåvandshuk
78 x Topskarv 10-11-2000 Esbjerg Havn
79 x * Krøltoppet Pelikan 05-08-2006 Ræhr, grusgrav sydvest for.
80 x * Amerikansk Rørdrum 02-06-2001 Bygholm Vejle
81 x Rørdrum Lakolk Sø, Rømø
82 * Dværghejre
83 x Fiskehejre
84 x * Purpurhejre 25-05-1999 Værneengene
85 x Sølvhejre 03-08-1991 Grærup Langsø
86 x Silkehejre Værneengene
87 x * Kohejre 08-11-1995 Ovesø
88 x * Tophejre 05-06-2003 Værneengene
89 x * Nathejre 09-05-2002 Mandø
90 x Sort Ibis 30-12-1994 Vejlerne
91 x Skestork 16-05-1992 Værneengene
92 x Fiskeørn
93 x * Blå Glente 16-05-2005 Skagen
94 * Ådselgrib
95 x Hvepsevåge
96 * Gåsegrib
97 x * Slangeørn 19-10-2001 Nymindegab
98 Lille Skrigeørn
99 x * Stor Skrigeørn 07-05-2000 Skagen
100 * Dværgørn
101 x * Steppeørn 11-04-2001 Grødby, Bornholm
102 x * Kejserørn 05-06-1999 Bøtø Nor
103 x Kongeørn
104 * Høgeørn
105 x Rørhøg
106 x Blå Kærhøg
107 x Steppehøg 30-05-1999 Kammerslusen
108 x Hedehøg
109 x Spurvehøg
110 x Duehøg
111 x Rød Glente Blåvand
112 x Sort Glente 29-06-1994 Nymindegab
113 x Havørn 03-04-1991 Værnesande
114 x Fjeldvåge
115 x Musvåge
116 x * Ørnevåge 13-08-1996 Blåvand
117 * Stortrappe
118 * Østlig Kravetrappe
119 * Dværgtrappe
120 x Engsnarre 15-06-1995 Hjortekærsvej, Lyngby
121 x Vandrikse
122 x * Lille Rørvagtel 30-05-2008 Gulstav Mose
123 x * Dværgrørvagtel 20-07-2007 Veddelen
124 x Plettet Rørvagtel
125 * Lille Sultanhøne
126 x Grønbenet Rørhøne
127 x Blishøne
128 x * Jomfrutrane 06-06-1992 Vejlerne
129 * Prærietrane
130 x Trane
131 x * Triel 04-06-2002 Skagen
132 x * Stylteløber 01-05-2004 Sneum
133 x Klyde
134 x Strandskade
135 x Strandhjejle
136 x Hjejle
137 x * Amerikansk Hjejle 16-05-1999 Rømø
138 x * Sibirisk Hjejle 21-07-2000 Agger Tange
139 x Vibe
140 x * Steppevibe 16-07-2000 Villingerød
141 x * Sumpvibe 20-07-1997 Borreby Mose
142 x * Mongolsk Præstekrave 09-07-2004 Rømø, Lakolk Strand
143 x * Ørkenpræstekrave 05-08-1994 Agger Tange
144 x Hvidbrystet Præstekrave Rømø
145 x Stor Præstekrave
146 x Lille Præstekrave
147 x Pomeransfugl
148 x * Terekklire 02-06-1999 Sneum
149 x Mudderklire
150 x * Plettet Mudderklire 18-05-2007 Egå Engsø
151 x Svaleklire
152 x Sortklire
153 x Hvidklire
154 x * Lille Gulben 03-06-2002 Skjern Å
155 x Damklire 05-07-1994 Sønderho, Fanø
156 x Tinksmed
157 x Rødben
158 * Bartramsklire
159 x Småspove
160 x Storspove
161 x Stor Kobbersneppe
162 * Canadisk Kobbersneppe
163 x Lille Kobbersneppe
164 x Stenvender
165 x Islandsk Ryle
166 x Brushane
167 x Kærløber 30-05-1992 Saltvandssøen
168 x * Spidshalet Ryle 27-07-2008 Agger Tange
169 * Klireryle
170 x Krumnæbbet Ryle
171 x Temmincksryle
172 * Rødhalset Ryle
173 x Sandløber
174 x Almindelig Ryle
175 x Sortgrå Ryle
176 x * Bairdsryle 02-09-2007 Skagen
177 x Dværgryle
178 x * Hvidrygget Ryle 29-05-1997 Ulvshale
179 x * Prærieløber 17-07-1994 Tipperne
180 x Stribet Ryle 26-09-1999 Grønningen, Blåvand
181 x * Tyknæbbet Dværgryle 30-05-2005 Forland N for Sneum Sluse
182 x * Langnæbbet Sneppeklire 09-07-1994 Kammerslusen
183 x Enkeltbekkasin Barn Sø
184 x Tredækker Mosen, Blåvand
185 x Dobbeltbekkasin
186 x Skovsneppe
187 x * Amerikansk Svømmesneppe 04-05-1999 Værneengene
188 x Odinshane 25-08-1990 Saltvandssøen
189 x Thorshane 20-12-1991 Gammelgab v. Nymindegab
190 * Ørkenløber
191 x * Rødvinget Braksvale 11-08-1995 Ølsemagle Revle
192 * Orientbraksvale
193 x * Sortvinget Braksvale 01-07-1999 Bygholm Vejle
194 x Storkjove
195 x Mellemkjove
196 x Almindelig Kjove
197 x Lille Kjove 28-09-1990 Blåvandshuk
198 x Søkonge
199 x Lomvie
200 x * Polarlomvie 18-01-1995 Hirtshals
201 x Alk
202 x Tejst Hirsholmene
203 x Lunde Blåvand
204 x Ride
205 x * Ismåge 30-12-2006 Langø Havn
206 x Sabinemåge Blåvandshuk
207 * Tyndnæbbet Måge
208 x * Bonapartemåge 15-11-1995 Hirtshals
209 x Hættemåge
210 x Dværgmåge
211 x * Rosenmåge 21-05-1995 Skagen
212 x * Lattermåge 15-07-1995 Hjerting Strand
213 * Præriemåge
214 x Sorthovedet Måge 04-07-1994 Ud for Nordby, Fanø
215 x * Stor Sorthovedet Måge 10-10-1993 Blåvandshuk
216 x * Audouinsmåge 12-06-2006 Helsingør Havn
217 x Stormmåge
218 x * Ringnæbbet Måge 16-05-1999 Saltvandssøen
219 x Sølvmåge
220 x Middelhavssølvmåge 11-08-1993 Blåvandshuk
221 x Kaspisk Måge 18-10-1997 Grønningen, Blåvand
222 x Hvidvinget Måge Havneby, Rømø
223 x Sildemåge
224 x * Gråvinget Måge 17-02-2010 Brabrand Sø
225 x Gråmåge
226 x Svartbag
227 x * Brilleterne 28-07-1999 Langli
228 x Dværgterne
229 x Sandterne
230 x Rovterne 27-08-2000 Tipperne
231 x Sortterne
232 x Hvidvinget Terne 06-06-1992 Vejlerne
233 x * Hvidskægget Terne 29-04-2000 Kammerslusen
234 x * Rosenterne 03-07-2002 Agger
235 x Fjordterne
236 x Havterne
237 x Splitterne
238 * Aztekerterne
239 * Steppehøne
240 x Klippedue
241 x Huldue
242 x Ringdue
243 x Turteldue Munkesøen, Ribe
244 x * Østlig Turteldue 14-01-2007 Bække N. F. Vejen
245 x Tyrkerdue
246 x * Sørgedue 21-05-2008 Skagen
247 x * Skadegøg 02-08-2006 Birkebøl, Als
248 x Gøg
249 * Gulnæbbet Gøg
250 * Sortnæbbet Gøg
251 x Slørugle 09-03-1991 Ballum Kro
252 x * Dværghornugle 14-06-2003 Kløvbakken, Fiilsø
253 x Stor Hornugle 29-03-1994 Lokalitet i det østlige Ribe Amt
254 x * Sneugle 30-12-1999 Hansted Reservatet
255 x * Høgeugle 10-11-1989 Margrethelund Plantage, Viborg
256 x * Spurveugle 09-03-1993 Skov i Skagenområdet
257 x Kirkeugle
258 x Natugle
259 x Skovhornugle
260 x Mosehornugle
261 x Perleugle 17-03-2006 Tved Plantage
262 x Natravn
263 * Ørkennatravn
264 x * Tornhalesejler 21-10-2012 Rømø
265 x * Alpesejler 09-08-1994 Amager
266 x Mursejler
267 * Gråsejler
268 * Orientsejler
269 * Lille Sejler
270 x Isfugl
271 * Grøn Biæder
272 x Biæder 13-08-2002 Grusgrav, Ringkøbing Amt
273 x * Ellekrage 02-06-1995 Kilen, Struer
274 x Hærfugl 24-04-2004 Mandø
275 x Vendehals
276 x Lille Flagspætte
277 * Mellemflagspætte
278 x Stor Flagspætte
279 x * Tretået Spætte 13-10-2007 Skagen, Reservatet
280 * Guldspætte
281 x Sortspætte 19-02-1994 Oksbølområdet
282 x Grønspætte
283 * Lille Tårnfalk
284 x Tårnfalk
285 * Amerikansk Tårnfalk
286 x Aftenfalk 15-05-1992 Skifterne, Fanø
287 * Eleonorafalk
288 x Dværgfalk
289 x Lærkefalk
290 * Slagfalk
291 x * Jagtfalk 01-10-1993 Skallingen
292 x Vandrefalk
293 x Rødrygget Tornskade
294 * Isabellatornskade
295 x * Brun Tornskade 05-11-2012 Årslev Engså
296 x * Langhalet Tornskade 17-10-2007 Skallingen
297 x Stor Tornskade
298 x * Rosenbrystet Tornskade 21-07-2008 Lebøl, Als
299 x * Rødhovedet Tornskade 19-08-1992 Mosen, Blåvand
300 * Rødøjet Vireo
301 x Pirol 31-05-1992 Lindet Skov
302 x Skovskade
303 x Husskade
304 x Nøddekrige 28-09-1991 Blåvandshuk
305 x Allike
306 * Sibirisk Allike
307 x Råge
308 x Sortkrage
309 x Gråkrage
310 x Ravn
311 x Skægmejse
312 x * Østlig Kalanderlærke 03-01-2006 Stauningsø
313 x * Korttået Lærke 18-10-1995 Agger Tange
314 x Toplærke
315 x Sanglærke
316 x Hedelærke
317 x Bjerglærke
318 x Digesvale
319 * Klippesvale
320 x Landsvale
321 x Rødrygget Svale 18-05-2003 Skjelmosevej, Veststadil Fjord
322 x Bysvale
323 x Sumpmejse
324 x Fyrremejse 11-04-1995 Skast Mose
325 x Sortmejse
326 x Topmejse
327 x Musvit
328 x Blåmejse
329 x Pungmejse 16-05-1992 Novrup Søerne, Esbjerg
330 x Halemejse
331 x Spætmejse
332 x Træløber
333 x Korttået Træløber 24-02-1991 Nørholm Skov
334 x Gærdesmutte
335 x Vandstær
336 x Fuglekonge
337 x Rødtoppet Fuglekonge 02-10-1998 Blåvand
338 x Løvsanger
339 x Gransanger
340 x * Iberisk Gransanger 06-07-1997 Svanninge Bakker
341 x * Bjergløvsanger 25-05-1990 Dollerup Bakker
342 x Skovsanger Lunden, Varde
343 x * Brun Løvsanger 21-10-1991 Blåvandshuk, ringm.
344 * Sinkiangløvsanger
345 x * Schwarz' Løvsanger 08-10-1994 Vestskoven, Blåvand
346 x Fuglekongesanger 01-10-1993 Fyrrehaven, Nørre Lyngvig
347 x Hvidbrynet Løvsanger 02-10-1988 Blåvand
348 x * Himalayasanger 16-10-1999 Blåvandshuk
349 x * Nordsanger 11-08-2008 Blåvand
350 * Grøn Sanger
351 x Lundsanger 31-05-2004 Blåvandshuk, ringm.
352 * Lille Gulbug
353 x * Bleg Gulbug 01-06-2003 Gedser Fuglestation
354 x * Spottesanger 06-06-2010 Blåvandshuk
355 x Gulbug
356 * Vandsanger
357 x Sivsanger
358 x * Lille Rørsanger 27-05-2002 Blåvand
359 x * Buskrørsanger 07-07-1997 Køge Strand
360 x Kærsanger
361 x Rørsanger
362 x Drosselrørsanger 16-06-1991 Gråsten
363 * Stor Græshoppesanger
364 * Stribet Græshoppesanger
365 x Flodsanger
366 x Savisanger 26-04-1992 Værnesande
367 x Græshoppesanger Varde Kær
368 x * Cistussanger 18-08-2002 Kolonien, Fanø
369 x Munk
370 x Havesanger
371 x * Asiatisk Ørkensanger 13-11-1994 Stængehus, Tisvilde Hegn
372 x Høgesanger 20-10-1990 Ringm. Blåvand
373 x Gærdesanger
374 * Sortstrubet Sanger
375 x * Hvidskægget Sanger 17-05-1995 Blåvand
376 x * Sorthovedet Sanger 20-06-2007 Blåvandshuk, ringm.
377 x Tornsanger
378 * Sardinsk Sanger
379 x Grå Fluesnapper
380 * Brun Fluesnapper
381 x Rødhals
382 * Dværgnattergal
383 x Nattergal
384 x Sydlig Nattergal 15-05-1994 Fiilsø
385 x Blåhals 21-09-1999 Digekrat ved Darum Sluse
386 * Rubinnattergal
387 x * Blåstjert 08-10-1994 Vestskoven, Blåvand
388 x Broget Fluesnapper
389 x Hvidhalset Fluesnapper 01-06-2003 Mols Bjerge
390 x Lille Fluesnapper
391 x Rødstjert
392 x Husrødstjert
393 x * Stendrossel 12-10-2010 Fanø
394 x Bynkefugl
395 * Sibirisk Bynkefugl
396 * Stejnegers Bynkefugl
397 x Sortstrubet Bynkefugl Mosen, Blåvand
398 x * Hvidkronet Stenpikker 01-07-2010 Saltbækvig
399 x Stenpikker
400 x * Nonnestenpikker 29-05-2004 Kramnitse, Lolland
401 x * Middelhavsstenpikker 01-08-1996 Stevns kridtbrud
402 x * Ørkenstenpikker 26-11-1995 Sønderho Strand, Fanø
403 x * Isabellastenpikker 13-10-2005 Nyeng
404 * Gulddrossel
405 * Olivenskovdrossel
406 x Ringdrossel
407 x Solsort
408 * Gråstrubet Drossel
409 x * Sortstrubet Drossel 30-01-2007 Parken ved Zoologisk Museum
410 * Brundrossel
411 x Sjagger
412 x Vindrossel
413 x Sangdrossel
414 x Misteldrossel
415 * Vandredrossel
416 x Rosenstær 12-05-1999 Skagen By
417 x Stær
418 x * Ensfarvet Stær 20-04-2002 Tane Sø, Kjærgaard
419 x * Alpejernspurv 11-05-2004 Blåvandshuk, ringm.
420 x * Sibirisk Jernspurv 23-10-2016
421 x Jernspurv
422 x Gul Vipstjert
423 * Citronvipstjert
424 x Bjergvipstjert
425 x Hvid Vipstjert
426 x Storpiber Blåvandshuk
427 x * Mongolsk Piber 24-11-1998 Værneengene
428 x Markpiber
429 x Engpiber
430 x Skovpiber
431 x * Tajgapiber 29-09-1990 Blåvand
432 x Rødstrubet Piber 13-10-1990 Blåvand
433 x Bjergpiber Sneum
434 x Skærpiber
435 x Silkehale
436 x Lapværling Blåvandshuk
437 x Snespurv
438 x * Stribet Sanger 15-10-2006 Mandø, krat i NV
439 x * Hvidstrubet Spurv 22-06-2010 Skørping
440 * Mørkøjet Junco
441 x Gulspurv
442 * Hvidkindet Værling
443 * Gærdeværling
444 * Klippeværling
445 x * Gulgrå Værling 28-05-2005 Grenen
446 x Hortulan 17-05-1991 Mosen, Blåvand
447 * Gulbrynet Værling
448 x Dværgværling 07-10-1993 Blåvand
449 x * Pileværling 19-09-2008 Roborghus
450 * Gulbrystet Værling
451 x * Hætteværling 05-06-2009 Midtjylland
452 x Rørspurv
453 x Bomlærke
454 * Rosenbrystet Kernebider
455 x Bogfinke
456 x Kvækerfinke
457 x * Ørkendompap 06-08-2007 Agger Tange
458 x * Krognæb 17-11-1995 Skagen
459 x Dompap
460 x Karmindompap 04-06-1990 Fanø Klitplantage
461 x Grønirisk
462 x Stor Korsnæb
463 x Lille Korsnæb
464 x Hvidvinget Korsnæb 17-10-1990 Blåvand
465 x Stor Gråsisken
466 x Lille Gråsisken
467 x Hvidsisken 16-03-1991 Varde Å-dal
468 x Grønsisken
469 x Stillits
470 x Bjergirisk
471 x Tornirisk
472 x Gulirisk 10-05-1990 Varde Kær
473 x Kernebider
474 x Gråspurv
475 x Skovspurv
476 * Snefinke
405 arter
Top | Home