Club300.dk
a
  
DK årsarter 2019 for Peter Hartoft-Jacobsen
 
280 arter
Dyreste krydser og største huller
# x SU Dansk navn Dato Lokalitet   
1 x Aftenfalk 18-08-2019 Bjergene, Fårevejle
2 x Agerhøne 13-03-2019 Barmer vest for Nibe
3 x Alk 04-07-2019 Børup Sande, Fredericia Kommune
4 x Allike 22-01-2019 Nibe By
5 x Almindelig Kjove 14-05-2019 Grenen, Skagen
6 x Almindelig Ryle 26-01-2019 Nibe Havn
7 x Almindelig Skråpe 05-09-2019 Roshage, Hanstholm
8 * Alpejernspurv
9 * Alpesejler
10 * Amerikansk Fløjlsand
11 * Amerikansk Hjejle
12 x Amerikansk Krikand 26-02-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
13 x * Amerikansk Pibeand 19-04-2019 Følle Bund, Syddjurs Kommune
14 * Amerikansk Rørdrum
15 x * Amerikansk Skarveand 07-10-2019 Stubbe Sø, Syddjurs Kommune
16 x * Amerikansk Sortand 09-08-2019 Kjul Strand øst for Hirtshals
17 * Amerikansk Svømmesneppe
18 * Amerikansk Tårnfalk
19 * Armensk Måge
20 * Asiatisk Ørkensanger
21 * Atlantisk Skråpe
22 x Atlingand 12-04-2019 Favrholm Voldgrav, Hillerød
23 * Audouinsmåge
24 * Aztekerterne
25 * Bairdsryle
26 * Balearskråpe
27 * Bartramsklire
28 x Biæder 03-07-2019 Sønderjylland
29 x Bjergand 26-01-2019 Sebbersund
30 x Bjergirisk 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
31 x Bjerglærke 10-03-2019 Demstrup Vase, Randers Kommune
32 * Bjergløvsanger
33 x Bjergpiber 26-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
34 x Bjergvipstjert 05-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
35 * Bleg Gulbug
36 x Blisgås 20-01-2019 Hestholm Syd, Skjern Enge
37 x Blishøne 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
38 x * Blå Glente 21-04-2019 Grenen, Skagen
39 x Blå Kærhøg 19-01-2019 Rejsby Enge
40 x Blåhals 15-04-2019 Rærup Slambassiner, Aalborg Kommune
41 x Blåmejse 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
42 * Blåstjert
43 x * Blåvinget And 03-06-2019 Tempelkrog v. Ågerup, Holbæk Kommune
44 x Bogfinke 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
45 x Bomlærke 12-02-2019 Skerping, Jammerbugt Kommune
46 * Bonapartemåge
47 x Bramgås 29-01-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
48 x * Brilleand 10-07-2019 Grenen, Skagen
49 * Brilleterne
50 x Broget Fluesnapper 25-04-2019 Ellekrattet, Skagen
51 * Brun Fluesnapper
52 * Brun Løvsanger
53 * Brun Tornskade
54 * Brundrossel
55 x Brushane 25-03-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
56 * Buskrørsanger
57 x Bynkefugl 28-04-2019 Halkær Ådal syd for Vegger
58 x Bysvale 21-04-2019 Grenen, Skagen
59 x Canadagås 03-02-2019 Binderup Ås Udløb - nordøst for Nibe
60 * Canadisk Kobbersneppe
61 * Cistussanger
62 * Citronvipstjert
63 Damklire
64 x Digesvale 21-04-2019 Grenen, Skagen
65 x Dobbeltbekkasin 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
66 x Dompap 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
67 x Drosselrørsanger 15-05-2019 Bastrup Sø, Allerød Kommune
68 x Duehøg 05-02-2019 Høstemark Skov, Lille Vildmose
69 x Dværgfalk 14-05-2019 Grenen, Skagen
70 Dværggås
71 * Dværghejre
72 * Dværghornugle
73 x Dværgmåge 30-04-2019 Kogleaks, Kærup Holme
74 * Dværgnattergal
75 x Dværgryle 09-07-2019 Vestsøen, Bygholm Vejle
76 x * Dværgrørvagtel 18-06-2019 Vaserne, Rudersdal
77 x Dværgterne 14-05-2019 Grenen, Skagen
78 * Dværgtrappe
79 Dværgværling
80 * Dværgørn
81 x Ederfugl 29-01-2019 Hanstholm Havn
82 * Eleonorafalk
83 * Ellekrage
84 x Engpiber 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
85 x Engsnarre 10-06-2019 Toftegårds Enge, Store Vildmose
86 x Enkeltbekkasin 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
87 * Ensfarvet Stær
88 x Fasan 25-01-2019 Lindholm Fjordpark
89 x Fiskehejre 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
90 x Fiskeørn 15-04-2019 Nedermose, Skagen
91 x Fjeldvåge 19-01-2019 Rejsby Enge
92 x Fjordterne 28-04-2019 Halkær Sø og Ådal
93 x Flodsanger 11-06-2019 Uldum Kær, Hedensted Kommune
94 x Fløjlsand 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
95 x Fuglekonge 22-01-2019 Binderup Ådal v. Nibe
96 Fuglekongesanger
97 x Fyrremejse 03-07-2019 Kværs Granskov, Sønderborg Kommune
98 x Gransanger 23-03-2019 Juelstrup Sø vest for Støvring
99 x Gravand 22-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
100 x Græshoppesanger 07-05-2019 Halkær Ådal syd for Vegger
101 * Grøn Biæder
102 * Grøn Sanger
103 x Grønbenet Rørhøne 01-01-2019 Vokslev Kalkværk sydøst for Nibe
104 x Grønirisk 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
105 x Grønsisken 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
106 x Grønspætte 17-02-2019 Sebberkloster Skov
107 x Grå Fluesnapper 14-05-2019 Stald Grenen, Skagen
108 x Gråand 22-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
109 x Grågås 02-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
110 x Gråkrage 22-01-2019 Nibe Havn
111 x Gråmåge 29-01-2019 Hanstholm Havn
112 * Gråsejler
113 x Gråspurv 24-01-2019 Aalborg Skudehavn
114 * Gråstrubet Drossel
115 x Gråstrubet Lappedykker 23-03-2019 Juelstrup Sø vest for Støvring
116 * Gråvinget Måge
117 x Gul Vipstjert 27-04-2019 Ulvedybet ved Gjølvej
118 * Gulbrynet Værling
119 * Gulbrystet Værling
120 x Gulbug 31-05-2019 Nivå Kirke
121 * Gulddrossel
122 * Guldspætte
123 * Gulgrå Værling
124 x Gulirisk 20-01-2019 Rindum v. Ringkøbing
125 * Gulnæbbet Gøg
126 x Gulspurv 23-01-2019 Rebild By
127 x Gærdesanger 23-04-2019 Aalborg Bådehavn
128 x Gærdesmutte 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
129 x * Gærdeværling 12-07-2019 Tornby Klitplantage
130 x Gøg 27-04-2019 Perlen, Ulvedybet
131 x * Gåsegrib 25-05-2019 Storsig, Skagen
132 x Halemejse 01-01-2019 Vokslev Kalkværk sydøst for Nibe
133 x * Halsbåndstroldand 20-01-2019 Øster Enge, Skjern Enge
134 x Havesanger 08-05-2019 Hjeds Kær, Rebild
135 x Havlit 29-01-2019 Hanstholm Havn
136 x Havterne 20-04-2019 Nibe Rensningsanlæg
137 x Havørn 29-01-2019 Bygholm Vejle, Vestsø
138 x Hedehøg 13-07-2019 Ballum Enge, Sønderjylland
139 x Hedelærke 10-03-2019 Sødringholm Hede, Randers Kommune
140 * Himalayasanger
141 x Hjejle 19-03-2019 Bygholm Vejle, Østsø
142 x Hortulan 14-05-2019 Grenen, Skagen
143 x Huldue 27-02-2019 Hesselholt, Rold Skov
144 x Husrødstjert 25-04-2019 Buttervej Industriområde, Skagen
145 x Husskade 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
146 x Hvepsevåge 20-05-2019 Hellebæk Avlsgaard
147 x Hvid Stork 13-06-2019 Bækmarksbro, Lemvig Kommune
148 x Hvid Vipstjert 10-03-2019 Demstrup Vase, Randers Kommune
149 Hvidbrynet Løvsanger
150 x Hvidbrystet Præstekrave 21-05-2019 Klydesøreservatet, Vestamager
151 x Hvidhalset Fluesnapper 25-04-2019 Ellekrattet, Skagen
152 * Hvidkindet Værling
153 x Hvidklire 19-04-2019 Følle Bund, Syddjurs Kommune
154 * Hvidkronet Stenpikker
155 Hvidnæbbet Lom
156 * Hvidrygget Ryle
157 Hvidsisken
158 * Hvidskægget Sanger
159 * Hvidskægget Terne
160 * Hvidstrubet Spurv
161 Hvidvinget Korsnæb
162 Hvidvinget Måge
163 Hvidvinget Terne
164 x * Hvidøjet And 31-07-2019 Damhussøen, Vanløse
165 x Hvinand 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
166 x Hærfugl 25-04-2019 Batterivej, Skagen
167 x Hættemåge 02-01-2019 Nibe Havn
168 x * Hætteværling 15-10-2019 Blåvands Huk
169 Høgesanger
170 * Høgeugle
171 * Høgeørn
172 * Iberisk Gransanger
173 * Isabellastenpikker
174 * Isabellatornskade
175 x Isfugl 05-01-2019 Lundbæk Landbrugsskole vest for Nibe
176 x Islandsk Ryle 29-01-2019 Hanstholm Havn
177 Islom
178 * Ismåge
179 * Jagtfalk
180 x Jernspurv 19-03-2019 Svinkløv Klitplantage
181 * Jomfrutrane
182 Karmindompap
183 x Kaspisk Måge 07-09-2019 Grenå Havn, Norddjurs Kommune
184 * Kejserørn
185 x Kernebider 23-01-2019 Rebild By
186 x Kirkeugle 18-01-2019 Føvling, Vejen Kommune
187 x Klippedue 29-01-2019 Hanstholm Havn
188 * Klippesvale
189 * Klippeværling
190 * Klireryle
191 x Klyde 19-03-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
192 x Knarand 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
193 x Knopsvane 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
194 x Knortegås 26-01-2019 Nibe Havn
195 x * Kohejre 19-01-2019 Søvig Sund
196 Kongeederfugl
197 x Kongeørn 05-02-2019 Høstemark Skov, Lille Vildmose
198 x Kortnæbbet Gås 29-01-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
199 * Korttået Lærke
200 x Korttået Træløber 16-02-2019 Klosterkær vest for Mossø
201 x Krikand 22-01-2019 Binderup Ådal v. Nibe
202 * Krognæb
203 x Krumnæbbet Ryle 13-07-2019 Klæggrav nord for Kammerslusen
204 * Krøltoppet Pelikan
205 x Kvækerfinke 20-01-2019 Rindum v. Ringkøbing
206 x Kærløber 21-05-2019 Klydesøreservatet, Vestamager
207 x Kærsanger 21-05-2019 Pinseskoven, Vestamager
208 x Landsvale 18-04-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
209 * Langhalet Tornskade
210 * Langnæbbet Sneppeklire
211 x Lapværling 07-09-2019 Kolindsund, Syddjurs Kommune
212 * Lattermåge
213 * Lille Bjergand
214 x Lille Flagspætte 16-02-2019 Klosterkær vest for Mossø
215 x Lille Fluesnapper 31-05-2019 Jægersborg Hegn, Rudersdal
216 x Lille Gråsisken 01-02-2019 Guldbæk Ådal, Svenstrup
217 x * Lille Gulben 27-04-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
218 * Lille Gulbug
219 Lille Kjove
220 x Lille Kobbersneppe 19-03-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
221 x Lille Korsnæb 12-02-2019 Vester Torup Klitplantage
222 x Lille Lappedykker 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
223 x Lille Præstekrave 12-04-2019 Favrholm Voldgrav, Hillerød
224 x * Lille Rørsanger 15-10-2019 Mosen, Blåvand
225 x * Lille Rørvagtel 17-06-2019 Hegnsvej Vest, Lille Vildmose
226 * Lille Sejler
227 x Lille Skallesluger 20-01-2019 Hestholm Nord, Skjern Enge
228 Lille Skrigeørn
229 Lille Stormsvale
230 * Lille Sultanhøne
231 * Lille Tårnfalk
232 x Lomvie 29-01-2019 Hanstholm Havn
233 Lunde
234 Lundsanger
235 x Lærkefalk 14-05-2019 Saftevandsbakken, Skagen
236 x Løvsanger 19-04-2019 Mesballe Skov, Syddjurs Kommune
237 x Mallemuk 05-05-2019 VNV for Hirtshals (dansk territorialfarvand)
238 Markpiber
239 x * Mellemflagspætte 19-01-2019 Dyrehaven, Gråsten
240 x Mellemkjove 05-09-2019
241 * Middelhavsstenpikker
242 x Middelhavssølvmåge 11-10-2019 Hanstholm Havn
243 x Misteldrossel 21-02-2019 Binderup Ås Udløb - nordøst for Nibe
244 * Mongolsk Piber
245 * Mongolsk Præstekrave
246 x Mosehornugle 14-05-2019 Grenen, Skagen
247 x Mudderklire 24-04-2019 Nibe Rensningsanlæg
248 x Munk 19-04-2019 Følle Bund, Syddjurs Kommune
249 x Mursejler 13-05-2019 Juelstrup Sø - vest for Støvring
250 x Musvit 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
251 x Musvåge 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
252 * Mørkøjet Junco
253 * Nathejre
254 x Natravn 09-06-2019 Svinkløv Klitplantage, Jammerbugt
255 x Nattergal 16-05-2019 Sjælsø Vest, Birkerød
256 x Natugle 24-01-2019 Skal Plantage, Nibe
257 x Nilgås 15-04-2019 Rærup Slambassiner, Aalborg Kommune
258 * Nonnestenpikker
259 x Nordisk Lappedykker 26-02-2019 Nors Sø, Thy
260 * Nordsanger
261 x Nøddekrige 13-07-2019 Store Hjøllund Plantage
262 x Odinshane 05-08-2019 Midtsøen, Bygholm Vejle
263 * Olivenskovdrossel
264 * Orientbraksvale
265 * Orientsejler
266 x Perleugle 16-04-2019 Nystrup Plantage
267 x Pibeand 25-01-2019 Nørredyb, Limfjorden
268 x Pibesvane 20-01-2019 Hestholm Nord, Skjern Enge
269 * Pileværling
270 Pirol
271 * Plettet Mudderklire
272 x Plettet Rørvagtel 16-04-2019 Nystrup Plantage, Thy
273 * Polarlomvie
274 x Pomeransfugl 06-05-2019 Ølands Vejle, Arentsminde
275 * Pragtfregatfugl
276 * Prærieløber
277 * Præriemåge
278 * Prærietrane
279 x Pungmejse 17-04-2019 Aalborg Kommune
280 * Purpurhejre
281 x Ravn 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
282 x Ride 12-02-2019 Bulbjerg
283 x Ringdrossel 21-04-2019 Det Grå Fyr, Skagen
284 x Ringdue 25-01-2019 Lindholm Fjordpark
285 * Ringnæbbet Måge
286 * Rosenbrystet Kernebider
287 * Rosenbrystet Tornskade
288 * Rosenmåge
289 Rosenstær
290 * Rosenterne
291 x Rovterne 13-04-2019 Ølsemagle Revle
292 * Rubinnattergal
293 x Rustand 01-06-2019 Klydesøreservatet, Vestamager
294 x Rød Glente 10-03-2019 Demstrup Vase, Randers Kommune
295 x Rødben 02-01-2019 Nibe Havn
296 x Rødhals 24-01-2019 Fjordbyen, Aalborg Vest
297 x Rødhalset Gås 02-02-2019 Lille Vildmose
298 * Rødhalset Ryle
299 x Rødhovedet And 24-02-2019 Utterslev Mose (del III)
300 * Rødhovedet Tornskade
301 Rødrygget Svale
302 x Rødrygget Tornskade 21-05-2019 Sjælsø Vest, Birkerød
303 x Rødstjert 22-04-2019 Skal Plantage, Nibe
304 x Rødstrubet Lom 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
305 Rødstrubet Piber
306 x Rødtoppet Fuglekonge 13-04-2019 Østerlyng, Rørvig
307 * Rødvinget Braksvale
308 * Rødøjet Vireo
309 x Rørdrum 19-03-2019 Han Vejle
310 x Rørhøg 22-03-2019 Toftegårds Enge, Vendsyssel
311 x Rørsanger 30-04-2019 De Vandfyldte Gravebaner, Lille Vildmose
312 x Rørspurv 06-03-2019 Valsted Enge - vest for Nibe
313 x Råge 23-01-2019 Nibe By
314 Sabinemåge
315 x Sandløber 29-01-2019 Hanstholm Havn
316 Sandterne
317 x Sangdrossel 17-03-2019 Hedgårde v. Vegger
318 x Sanglærke 12-02-2019 Skerping, Jammerbugt Kommune
319 x Sangsvane 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
320 * Sardinsk Sanger
321 x Savisanger 22-05-2019 Vorup Enge, Randers
322 * Schwarz' Løvsanger
323 * Sibirisk Allike
324 * Sibirisk Bynkefugl
325 * Sibirisk Fløjlsand
326 * Sibirisk Hjejle
327 * Sibirisk Jernspurv
328 * Sibirisk Krikand
329 x Sildemåge 22-02-2019 Kastbjerg, Mariager
330 x Silkehale 02-04-2019 Mørkhøj, Gladsaxe Kommune
331 x Silkehejre 19-01-2019 Rejsby Forland
332 * Sinkiangløvsanger
333 x Sivsanger 30-04-2019 Kogleaks, Kærup Holme
334 x Sjagger 23-01-2019 Vokslev Kalkværk sydøst for Nibe
335 * Skadegøg
336 x Skarv 02-01-2019 Nibe Havn
337 x Skeand 26-01-2019 Nibe Roklub
338 x Skestork 13-03-2019 Halkær Sø og Ådal
339 x Skovhornugle 09-02-2019 Gammel Vrå, Vendsyssel
340 x Skovpiber 26-04-2019 Dall Hede - syd for Aalborg
341 x Skovsanger 26-04-2019 Dall Hede - syd for Aalborg
342 x Skovskade 04-01-2019 Poulstrup Kalkværk, Aalborg
343 x Skovsneppe 15-02-2019 Hammer Bakker
344 x Skovspurv 23-01-2019 Rebild By
345 x Skægmejse 13-03-2019 Halkær Sø og Ådal
346 x Skærpiber 26-01-2019 Nibe Roklub
347 * Slagfalk
348 x * Slangeørn 06-08-2019 Trehøje, Mols Bjerge
349 x Slørugle 13-06-2019 Sønderhå, Thy
350 x Småspove 27-04-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
351 * Snefinke
352 x Snespurv 28-02-2019 Hirtshals Havn
353 * Sneugle
354 x Sodfarvet Skråpe 05-09-2019 Roshage, Hanstholm
355 x Solsort 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
356 x Sort Glente 15-04-2019 Nedermose, Skagen
357 Sort Ibis
358 Sort Stork
359 x Sortand 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
360 * Sortbrynet Albatros
361 x Sortgrå Ryle 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
362 x Sorthalset Lappedykker 24-03-2019 Birkesø, Lille Vildmose
363 x Sorthovedet Måge 09-07-2019 Hanstholm Havn
364 * Sorthovedet Sanger
365 x Sortklire 06-05-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
366 x Sortkrage 15-04-2019 Buttervej Industriområde, Skagen
367 x Sortmejse 23-01-2019 Bjergeskov, Rold Skov
368 * Sortnæbbet Gøg
369 x Sortspætte 16-02-2019 Højlund Skov vest for Mossø
370 x Sortstrubet Bynkefugl 19-03-2019 Svinkløv Klitplantage
371 * Sortstrubet Drossel
372 x Sortstrubet Lom 14-05-2019 Grenen, Skagen
373 * Sortstrubet Sanger
374 x Sortterne 11-05-2019 Han Vejle
375 x * Sortvinget Braksvale 25-08-2019 Ballum Forland
376 x Spidsand 20-01-2019 Hestholm Syd, Skjern Enge
377 * Spidshalet Ryle
378 x Splitterne 13-04-2019 Ølsemagle Revle
379 * Spottesanger
380 x Spurvehøg 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
381 * Spurveugle
382 x Spætmejse 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
383 * Stejnegers Bynkefugl
384 * Stellersand
385 * Stendrossel
386 x Stenpikker 21-04-2019 Det Grå Fyr, Skagen
387 x Stenvender 29-01-2019 Hanstholm Havn
388 Steppehøg
389 * Steppehøne
390 * Steppevibe
391 * Steppeørn
392 * Stillehavslom
393 x Stillits 23-01-2019 Bjergeskov, Rold Skov
394 x Stor Flagspætte 04-01-2019 Poulstrup Kalkværk, Aalborg
395 * Stor Græshoppesanger
396 x Stor Gråsisken 03-02-2019 Binderup Å´s Udløb - nordøst for Nibe
397 x Stor Hornugle 05-03-2019 Øby ml. Viborg og Randers
398 x Stor Kobbersneppe 25-03-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
399 Stor Korsnæb
400 x Stor Præstekrave 11-03-2019 Højrimmen v. Aggersund
401 x Stor Skallesluger 22-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
402 x * Stor Skrigeørn 15-04-2019 Nedermose, Skagen
403 * Stor Sorthovedet Måge
404 Stor Stormsvale
405 x Stor Tornskade 26-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
406 x Storkjove 05-09-2019 Roshage, Hanstholm
407 x Stormmåge 02-01-2019 Nibe Havn
408 Storpiber
409 * Storskråpe
410 x Storspove 22-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
411 * Stortrappe
412 x Strandhjejle 25-05-2019 Jerup Strand og Enge
413 x Strandskade 28-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
414 * Stribet Græshoppesanger
415 Stribet Ryle
416 * Stribet Sanger
417 * Stylteløber
418 x Stær 26-01-2019 Røde Mølle v. Nibe Bredning
419 x Sule 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
420 x Sumpmejse 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
421 * Sumpvibe
422 x Svaleklire 05-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
423 x Svartbag 02-01-2019 Nibe Havn
424 x Sydlig Nattergal 15-05-2019 Reersø-halvøen, Kalundborg Kommune
425 Søkonge
426 x Sølvhejre 19-01-2019 Rejsby Forland
427 x Sølvmåge 02-01-2019 Nibe Havn
428 * Sørgedue
429 x Taffeland 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
430 * Tajgapiber
431 x Tajgasædgås 31-01-2019 Lille Vildmose
432 x Tejst 21-04-2019 Frederikshavn Havn
433 x Temmincksryle 06-05-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
434 * Terekklire
435 x Thorshane 15-10-2019 Grønningen, Blåvand
436 x Tinksmed 27-04-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
437 * Tophejre
438 x Toplærke 28-02-2019 Hirtshals By
439 x Topmejse 23-01-2019 Bjergeskov, Rold Skov
440 x Toppet Lappedykker 16-02-2019 Mossø, vestende
441 x Toppet Skallesluger 02-03-2019 Nibe Havn
442 x Topskarv 29-01-2019 Hanstholm Havn
443 * Tornhalesejler
444 x Tornirisk 12-04-2019 Favrholm Voldgrav, Hillerød
445 x Tornsanger 28-04-2019 Halkær Ådal syd for Vegger
446 x Trane 19-01-2019 Dyreby, Varde Kommune
447 x Tredækker 14-08-2019 Volsted Kær - øst for Støvring
448 * Tretået Spætte
449 * Triel
450 x Troldand 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
451 x Træløber 13-02-2019 Skal Plantage, Nibe
452 x Tundrasædgås 02-02-2019 Lille Vildmose
453 x Turteldue 29-07-2019 Klelund Dyrehave, Vejen Kommune
454 * Tyknæbbet Dværgryle
455 * Tyndnæbbet Måge
456 x Tyrkerdue 03-02-2019 Nibe By
457 x Tårnfalk 02-01-2019 Nibe Havn
458 * Urfugl
459 x Vagtel 08-06-2019 Volsted Kær øst for Støvring
460 * Vandredrossel
461 x Vandrefalk 29-01-2019 Bygholm Vejle, Østsø
462 x Vandrikse 19-03-2019 Han Vejle
463 * Vandsanger
464 x Vandstær 01-02-2019 Guldbæk Ådal, Svenstrup
465 x Vendehals 01-05-2019 Rold Fællesskov, Rold Skov
466 x Vibe 12-02-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
467 x Vindrossel 23-03-2019 Svenstrup v. Aalborg
468 * Ørkendompap
469 * Ørkenløber
470 * Ørkennatravn
471 * Ørkenpræstekrave
472 * Ørkenstenpikker
473 * Ørnevåge
474 * Østlig Kalanderlærke
475 * Østlig Kravetrappe
476 * Østlig Turteldue
477 * Ådselgrib
280 arter
Top | Home