Club300.dk
a
  
DK årsarter 2019 for Peter Hartoft-Jacobsen
 
277 arter
Dyreste krydser og største huller
# x SU Dansk navn Dato Lokalitet   
1 * Snefinke
2 x Skovspurv 23-01-2019 Rebild By
3 x Gråspurv 24-01-2019 Aalborg Skudehavn
4 x Kernebider 23-01-2019 Rebild By
5 x Gulirisk 20-01-2019 Rindum v. Ringkøbing
6 x Tornirisk 12-04-2019 Favrholm Voldgrav, Hillerød
7 x Bjergirisk 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
8 x Stillits 23-01-2019 Bjergeskov, Rold Skov
9 x Grønsisken 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
10 Hvidsisken
11 x Lille Gråsisken 01-02-2019 Guldbæk Ådal, Svenstrup
12 x Stor Gråsisken 03-02-2019 Binderup Å´s Udløb - nordøst for Nibe
13 Hvidvinget Korsnæb
14 x Lille Korsnæb 12-02-2019 Vester Torup Klitplantage
15 Stor Korsnæb
16 x Grønirisk 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
17 Karmindompap
18 x Dompap 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
19 * Krognæb
20 * Ørkendompap
21 x Kvækerfinke 20-01-2019 Rindum v. Ringkøbing
22 x Bogfinke 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
23 * Rosenbrystet Kernebider
24 x Bomlærke 12-02-2019 Skerping, Jammerbugt Kommune
25 x Rørspurv 06-03-2019 Valsted Enge - vest for Nibe
26 * Hætteværling
27 * Gulbrystet Værling
28 * Pileværling
29 Dværgværling
30 * Gulbrynet Værling
31 x Hortulan 14-05-2019 Grenen, Skagen
32 * Gulgrå Værling
33 * Klippeværling
34 x * Gærdeværling 12-07-2019 Tornby Klitplantage
35 * Hvidkindet Værling
36 x Gulspurv 23-01-2019 Rebild By
37 * Mørkøjet Junco
38 * Hvidstrubet Spurv
39 * Stribet Sanger
40 x Snespurv 28-02-2019 Hirtshals Havn
41 x Lapværling 07-09-2019 Kolindsund, Syddjurs Kommune
42 x Silkehale 02-04-2019 Mørkhøj, Gladsaxe Kommune
43 x Skærpiber 26-01-2019 Nibe Roklub
44 x Bjergpiber 26-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
45 Rødstrubet Piber
46 * Tajgapiber
47 x Skovpiber 26-04-2019 Dall Hede - syd for Aalborg
48 x Engpiber 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
49 Markpiber
50 * Mongolsk Piber
51 Storpiber
52 x Hvid Vipstjert 10-03-2019 Demstrup Vase, Randers Kommune
53 x Bjergvipstjert 05-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
54 * Citronvipstjert
55 x Gul Vipstjert 27-04-2019 Ulvedybet ved Gjølvej
56 x Jernspurv 19-03-2019 Svinkløv Klitplantage
57 * Sibirisk Jernspurv
58 * Alpejernspurv
59 * Ensfarvet Stær
60 x Stær 26-01-2019 Røde Mølle v. Nibe Bredning
61 Rosenstær
62 * Vandredrossel
63 x Misteldrossel 21-02-2019 Binderup Ås Udløb - nordøst for Nibe
64 x Sangdrossel 17-03-2019 Hedgårde v. Vegger
65 x Vindrossel 23-03-2019 Svenstrup v. Aalborg
66 x Sjagger 23-01-2019 Vokslev Kalkværk sydøst for Nibe
67 * Brundrossel
68 * Sortstrubet Drossel
69 * Gråstrubet Drossel
70 x Solsort 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
71 x Ringdrossel 21-04-2019 Det Grå Fyr, Skagen
72 * Olivenskovdrossel
73 * Gulddrossel
74 * Isabellastenpikker
75 * Ørkenstenpikker
76 * Middelhavsstenpikker
77 * Nonnestenpikker
78 x Stenpikker 21-04-2019 Det Grå Fyr, Skagen
79 * Hvidkronet Stenpikker
80 x Sortstrubet Bynkefugl 19-03-2019 Svinkløv Klitplantage
81 * Stejnegers Bynkefugl
82 * Sibirisk Bynkefugl
83 x Bynkefugl 28-04-2019 Halkær Ådal syd for Vegger
84 * Stendrossel
85 x Husrødstjert 25-04-2019 Buttervej Industriområde, Skagen
86 x Rødstjert 22-04-2019 Skal Plantage, Nibe
87 x Lille Fluesnapper 31-05-2019 Jægersborg Hegn, Rudersdal
88 x Hvidhalset Fluesnapper 25-04-2019 Ellekrattet, Skagen
89 x Broget Fluesnapper 25-04-2019 Ellekrattet, Skagen
90 * Blåstjert
91 * Rubinnattergal
92 x Blåhals 15-04-2019 Rærup Slambassiner, Aalborg Kommune
93 x Sydlig Nattergal 15-05-2019 Reersø-halvøen, Kalundborg Kommune
94 x Nattergal 16-05-2019 Sjælsø Vest, Birkerød
95 * Dværgnattergal
96 x Rødhals 24-01-2019 Fjordbyen, Aalborg Vest
97 * Brun Fluesnapper
98 x Grå Fluesnapper 14-05-2019 Stald Grenen, Skagen
99 * Sardinsk Sanger
100 x Tornsanger 28-04-2019 Halkær Ådal syd for Vegger
101 * Sorthovedet Sanger
102 * Hvidskægget Sanger
103 * Sortstrubet Sanger
104 x Gærdesanger 23-04-2019 Aalborg Bådehavn
105 Høgesanger
106 * Asiatisk Ørkensanger
107 x Havesanger 08-05-2019 Hjeds Kær, Rebild
108 x Munk 19-04-2019 Følle Bund, Syddjurs Kommune
109 * Cistussanger
110 x Græshoppesanger 07-05-2019 Halkær Ådal syd for Vegger
111 x Savisanger 22-05-2019 Vorup Enge, Randers
112 x Flodsanger 11-06-2019 Uldum Kær, Hedensted Kommune
113 * Stribet Græshoppesanger
114 * Stor Græshoppesanger
115 x Drosselrørsanger 15-05-2019 Bastrup Sø, Allerød Kommune
116 x Rørsanger 30-04-2019 De Vandfyldte Gravebaner, Lille Vildmose
117 x Kærsanger 21-05-2019 Pinseskoven, Vestamager
118 * Buskrørsanger
119 * Lille Rørsanger
120 x Sivsanger 30-04-2019 Kogleaks, Kærup Holme
121 * Vandsanger
122 x Gulbug 31-05-2019 Nivå Kirke
123 * Spottesanger
124 * Bleg Gulbug
125 * Lille Gulbug
126 Lundsanger
127 * Grøn Sanger
128 * Nordsanger
129 * Himalayasanger
130 Hvidbrynet Løvsanger
131 Fuglekongesanger
132 * Schwarz' Løvsanger
133 * Sinkiangløvsanger
134 * Brun Løvsanger
135 x Skovsanger 26-04-2019 Dall Hede - syd for Aalborg
136 * Bjergløvsanger
137 * Iberisk Gransanger
138 x Gransanger 23-03-2019 Juelstrup Sø vest for Støvring
139 x Løvsanger 19-04-2019 Mesballe Skov, Syddjurs Kommune
140 x Rødtoppet Fuglekonge 13-04-2019 Østerlyng, Rørvig
141 x Fuglekonge 22-01-2019 Binderup Ådal v. Nibe
142 x Vandstær 01-02-2019 Guldbæk Ådal, Svenstrup
143 x Gærdesmutte 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
144 x Korttået Træløber 16-02-2019 Klosterkær vest for Mossø
145 x Træløber 13-02-2019 Skal Plantage, Nibe
146 x Spætmejse 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
147 x Halemejse 01-01-2019 Vokslev Kalkværk sydøst for Nibe
148 x Pungmejse 17-04-2019 Aalborg Kommune
149 x Blåmejse 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
150 x Musvit 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
151 x Topmejse 23-01-2019 Bjergeskov, Rold Skov
152 x Sortmejse 23-01-2019 Bjergeskov, Rold Skov
153 x Fyrremejse 03-07-2019 Kværs Granskov, Sønderborg Kommune
154 x Sumpmejse 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
155 x Bysvale 21-04-2019 Grenen, Skagen
156 Rødrygget Svale
157 x Landsvale 18-04-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
158 * Klippesvale
159 x Digesvale 21-04-2019 Grenen, Skagen
160 x Bjerglærke 10-03-2019 Demstrup Vase, Randers Kommune
161 x Hedelærke 10-03-2019 Sødringholm Hede, Randers Kommune
162 x Sanglærke 12-02-2019 Skerping, Jammerbugt Kommune
163 x Toplærke 28-02-2019 Hirtshals By
164 * Korttået Lærke
165 * Østlig Kalanderlærke
166 x Skægmejse 13-03-2019 Halkær Sø og Ådal
167 x Ravn 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
168 x Gråkrage 22-01-2019 Nibe Havn
169 x Sortkrage 15-04-2019 Buttervej Industriområde, Skagen
170 x Råge 23-01-2019 Nibe By
171 * Sibirisk Allike
172 x Allike 22-01-2019 Nibe By
173 x Nøddekrige 13-07-2019 Store Hjøllund Plantage
174 x Husskade 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
175 x Skovskade 04-01-2019 Poulstrup Kalkværk, Aalborg
176 Pirol
177 * Rødøjet Vireo
178 * Rødhovedet Tornskade
179 * Rosenbrystet Tornskade
180 x Stor Tornskade 26-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
181 * Langhalet Tornskade
182 * Brun Tornskade
183 * Isabellatornskade
184 x Rødrygget Tornskade 21-05-2019 Sjælsø Vest, Birkerød
185 x Vandrefalk 29-01-2019 Bygholm Vejle, Østsø
186 * Jagtfalk
187 * Slagfalk
188 x Lærkefalk 14-05-2019 Saftevandsbakken, Skagen
189 x Dværgfalk 14-05-2019 Grenen, Skagen
190 * Eleonorafalk
191 x Aftenfalk 18-08-2019 Bjergene, Fårevejle
192 * Amerikansk Tårnfalk
193 x Tårnfalk 02-01-2019 Nibe Havn
194 * Lille Tårnfalk
195 x Grønspætte 17-02-2019 Sebberkloster Skov
196 x Sortspætte 16-02-2019 Højlund Skov vest for Mossø
197 * Guldspætte
198 * Tretået Spætte
199 x Stor Flagspætte 04-01-2019 Poulstrup Kalkværk, Aalborg
200 x * Mellemflagspætte 19-01-2019 Dyrehaven, Gråsten
201 x Lille Flagspætte 16-02-2019 Klosterkær vest for Mossø
202 x Vendehals 01-05-2019 Rold Fællesskov, Rold Skov
203 x Hærfugl 25-04-2019 Batterivej, Skagen
204 * Ellekrage
205 x Biæder 03-07-2019 Sønderjylland
206 * Grøn Biæder
207 x Isfugl 05-01-2019 Lundbæk Landbrugsskole vest for Nibe
208 * Lille Sejler
209 * Orientsejler
210 * Gråsejler
211 x Mursejler 13-05-2019 Juelstrup Sø - vest for Støvring
212 * Alpesejler
213 * Tornhalesejler
214 * Ørkennatravn
215 x Natravn 09-06-2019 Svinkløv Klitplantage, Jammerbugt
216 x Perleugle 16-04-2019 Nystrup Plantage
217 x Mosehornugle 14-05-2019 Grenen, Skagen
218 x Skovhornugle 09-02-2019 Gammel Vrå, Vendsyssel
219 x Natugle 24-01-2019 Skal Plantage, Nibe
220 x Kirkeugle 18-01-2019 Føvling, Vejen Kommune
221 * Spurveugle
222 * Høgeugle
223 * Sneugle
224 x Stor Hornugle 05-03-2019 Øby ml. Viborg og Randers
225 * Dværghornugle
226 x Slørugle 13-06-2019 Sønderhå, Thy
227 * Sortnæbbet Gøg
228 * Gulnæbbet Gøg
229 x Gøg 27-04-2019 Perlen, Ulvedybet
230 * Skadegøg
231 * Sørgedue
232 x Tyrkerdue 03-02-2019 Nibe By
233 * Østlig Turteldue
234 x Turteldue 29-07-2019 Klelund Dyrehave, Vejen Kommune
235 x Ringdue 25-01-2019 Lindholm Fjordpark
236 x Huldue 27-02-2019 Hesselholt, Rold Skov
237 x Klippedue 29-01-2019 Hanstholm Havn
238 * Steppehøne
239 * Aztekerterne
240 x Splitterne 13-04-2019 Ølsemagle Revle
241 x Havterne 20-04-2019 Nibe Rensningsanlæg
242 x Fjordterne 28-04-2019 Halkær Sø og Ådal
243 * Rosenterne
244 * Hvidskægget Terne
245 Hvidvinget Terne
246 x Sortterne 11-05-2019 Han Vejle
247 x Rovterne 13-04-2019 Ølsemagle Revle
248 Sandterne
249 x Dværgterne 14-05-2019 Grenen, Skagen
250 * Brilleterne
251 x Svartbag 02-01-2019 Nibe Havn
252 x Gråmåge 29-01-2019 Hanstholm Havn
253 * Gråvinget Måge
254 x Sildemåge 22-02-2019 Kastbjerg, Mariager
255 Hvidvinget Måge
256 * Armensk Måge
257 x Kaspisk Måge 07-09-2019 Grenå Havn, Norddjurs Kommune
258 x Middelhavssølvmåge 11-10-2019 Hanstholm Havn
259 x Sølvmåge 02-01-2019 Nibe Havn
260 * Ringnæbbet Måge
261 x Stormmåge 02-01-2019 Nibe Havn
262 * Audouinsmåge
263 * Stor Sorthovedet Måge
264 x Sorthovedet Måge 09-07-2019 Hanstholm Havn
265 * Præriemåge
266 * Lattermåge
267 * Rosenmåge
268 x Dværgmåge 30-04-2019 Kogleaks, Kærup Holme
269 x Hættemåge 02-01-2019 Nibe Havn
270 * Bonapartemåge
271 * Tyndnæbbet Måge
272 Sabinemåge
273 * Ismåge
274 x Ride 12-02-2019 Bulbjerg
275 Lunde
276 x Tejst 21-04-2019 Frederikshavn Havn
277 x Alk 04-07-2019 Børup Sande, Fredericia Kommune
278 * Polarlomvie
279 x Lomvie 29-01-2019 Hanstholm Havn
280 Søkonge
281 Lille Kjove
282 x Almindelig Kjove 14-05-2019 Grenen, Skagen
283 x Mellemkjove 05-09-2019
284 x Storkjove 05-09-2019 Roshage, Hanstholm
285 x * Sortvinget Braksvale 25-08-2019 Ballum Forland
286 * Orientbraksvale
287 * Rødvinget Braksvale
288 * Ørkenløber
289 Thorshane
290 x Odinshane 05-08-2019 Midtsøen, Bygholm Vejle
291 * Amerikansk Svømmesneppe
292 x Skovsneppe 15-02-2019 Hammer Bakker
293 x Dobbeltbekkasin 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
294 x Tredækker 14-08-2019 Volsted Kær - øst for Støvring
295 x Enkeltbekkasin 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
296 * Langnæbbet Sneppeklire
297 * Tyknæbbet Dværgryle
298 Stribet Ryle
299 * Prærieløber
300 * Hvidrygget Ryle
301 x Dværgryle 09-07-2019 Vestsøen, Bygholm Vejle
302 * Bairdsryle
303 x Sortgrå Ryle 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
304 x Almindelig Ryle 26-01-2019 Nibe Havn
305 x Sandløber 29-01-2019 Hanstholm Havn
306 * Rødhalset Ryle
307 x Temmincksryle 06-05-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
308 x Krumnæbbet Ryle 13-07-2019 Klæggrav nord for Kammerslusen
309 * Klireryle
310 * Spidshalet Ryle
311 x Kærløber 21-05-2019 Klydesøreservatet, Vestamager
312 x Brushane 25-03-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
313 x Islandsk Ryle 29-01-2019 Hanstholm Havn
314 x Stenvender 29-01-2019 Hanstholm Havn
315 x Lille Kobbersneppe 19-03-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
316 * Canadisk Kobbersneppe
317 x Stor Kobbersneppe 25-03-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
318 x Storspove 22-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
319 x Småspove 27-04-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
320 * Bartramsklire
321 x Rødben 02-01-2019 Nibe Havn
322 x Tinksmed 27-04-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
323 Damklire
324 x * Lille Gulben 27-04-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
325 x Hvidklire 19-04-2019 Følle Bund, Syddjurs Kommune
326 x Sortklire 06-05-2019 Ulvedybet Vest v. Perlen
327 x Svaleklire 05-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
328 * Plettet Mudderklire
329 x Mudderklire 24-04-2019 Nibe Rensningsanlæg
330 * Terekklire
331 x Pomeransfugl 06-05-2019 Ølands Vejle, Arentsminde
332 x Lille Præstekrave 12-04-2019 Favrholm Voldgrav, Hillerød
333 x Stor Præstekrave 11-03-2019 Højrimmen v. Aggersund
334 x Hvidbrystet Præstekrave 21-05-2019 Klydesøreservatet, Vestamager
335 * Ørkenpræstekrave
336 * Mongolsk Præstekrave
337 * Sumpvibe
338 * Steppevibe
339 x Vibe 12-02-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
340 * Sibirisk Hjejle
341 * Amerikansk Hjejle
342 x Hjejle 19-03-2019 Bygholm Vejle, Østsø
343 x Strandhjejle 25-05-2019 Jerup Strand og Enge
344 x Strandskade 28-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
345 x Klyde 19-03-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
346 * Stylteløber
347 * Triel
348 x Trane 19-01-2019 Dyreby, Varde Kommune
349 * Prærietrane
350 * Jomfrutrane
351 x Blishøne 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
352 x Grønbenet Rørhøne 01-01-2019 Vokslev Kalkværk sydøst for Nibe
353 * Lille Sultanhøne
354 x Plettet Rørvagtel 16-04-2019 Nystrup Plantage, Thy
355 x * Dværgrørvagtel 18-06-2019 Vaserne, Rudersdal
356 x * Lille Rørvagtel 17-06-2019 Hegnsvej Vest, Lille Vildmose
357 x Vandrikse 19-03-2019 Han Vejle
358 x Engsnarre 10-06-2019 Toftegårds Enge, Store Vildmose
359 * Dværgtrappe
360 * Østlig Kravetrappe
361 * Stortrappe
362 * Ørnevåge
363 x Musvåge 16-01-2019 Højris Mølle, Vesthimmerland
364 x Fjeldvåge 19-01-2019 Rejsby Enge
365 x Havørn 29-01-2019 Bygholm Vejle, Vestsø
366 x Sort Glente 15-04-2019 Nedermose, Skagen
367 x Rød Glente 10-03-2019 Demstrup Vase, Randers Kommune
368 x Duehøg 05-02-2019 Høstemark Skov, Lille Vildmose
369 x Spurvehøg 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
370 x Hedehøg 13-07-2019 Ballum Enge, Sønderjylland
371 Steppehøg
372 x Blå Kærhøg 19-01-2019 Rejsby Enge
373 x Rørhøg 22-03-2019 Toftegårds Enge, Vendsyssel
374 * Høgeørn
375 x Kongeørn 05-02-2019 Høstemark Skov, Lille Vildmose
376 * Kejserørn
377 * Steppeørn
378 * Dværgørn
379 x * Stor Skrigeørn 15-04-2019 Nedermose, Skagen
380 Lille Skrigeørn
381 x * Slangeørn 06-08-2019 Trehøje, Mols Bjerge
382 x * Gåsegrib 25-05-2019 Storsig, Skagen
383 x Hvepsevåge 20-05-2019 Hellebæk Avlsgaard
384 * Ådselgrib
385 x * Blå Glente 21-04-2019 Grenen, Skagen
386 x Fiskeørn 15-04-2019 Nedermose, Skagen
387 x Skestork 13-03-2019 Halkær Sø og Ådal
388 Sort Ibis
389 * Nathejre
390 * Tophejre
391 x * Kohejre 19-01-2019 Søvig Sund
392 x Silkehejre 19-01-2019 Rejsby Forland
393 x Sølvhejre 19-01-2019 Rejsby Forland
394 * Purpurhejre
395 x Fiskehejre 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
396 * Dværghejre
397 x Rørdrum 19-03-2019 Han Vejle
398 * Amerikansk Rørdrum
399 * Krøltoppet Pelikan
400 x Topskarv 29-01-2019 Hanstholm Havn
401 x Skarv 02-01-2019 Nibe Havn
402 x Sule 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
403 * Pragtfregatfugl
404 x Hvid Stork 13-06-2019 Bækmarksbro, Lemvig Kommune
405 Sort Stork
406 Stor Stormsvale
407 Lille Stormsvale
408 * Balearskråpe
409 x Almindelig Skråpe 05-09-2019 Roshage, Hanstholm
410 x Sodfarvet Skråpe 05-09-2019 Roshage, Hanstholm
411 * Storskråpe
412 * Atlantisk Skråpe
413 x Mallemuk 05-05-2019 VNV for Hirtshals (dansk territorialfarvand)
414 * Sortbrynet Albatros
415 x Sorthalset Lappedykker 24-03-2019 Birkesø, Lille Vildmose
416 x Toppet Lappedykker 16-02-2019 Mossø, vestende
417 x Gråstrubet Lappedykker 23-03-2019 Juelstrup Sø vest for Støvring
418 x Nordisk Lappedykker 26-02-2019 Nors Sø, Thy
419 x Lille Lappedykker 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
420 Hvidnæbbet Lom
421 Islom
422 * Stillehavslom
423 x Sortstrubet Lom 14-05-2019 Grenen, Skagen
424 x Rødstrubet Lom 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
425 * Urfugl
426 x Fasan 25-01-2019 Lindholm Fjordpark
427 x Vagtel 08-06-2019 Volsted Kær øst for Støvring
428 x Agerhøne 13-03-2019 Barmer vest for Nibe
429 x * Amerikansk Skarveand 07-10-2019 Stubbe Sø, Syddjurs Kommune
430 x Toppet Skallesluger 02-03-2019 Nibe Havn
431 x Stor Skallesluger 22-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
432 x Lille Skallesluger 20-01-2019 Hestholm Nord, Skjern Enge
433 x Hvinand 06-01-2019 Syregrunden, Aalborg
434 x Havlit 29-01-2019 Hanstholm Havn
435 x * Amerikansk Sortand 09-08-2019 Kjul Strand øst for Hirtshals
436 x Sortand 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
437 * Sibirisk Fløjlsand
438 * Amerikansk Fløjlsand
439 x Fløjlsand 29-01-2019 Roshage, Hanstholm
440 x * Brilleand 10-07-2019 Grenen, Skagen
441 x Ederfugl 29-01-2019 Hanstholm Havn
442 Kongeederfugl
443 * Stellersand
444 * Lille Bjergand
445 x Bjergand 26-01-2019 Sebbersund
446 x Troldand 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
447 x * Hvidøjet And 31-07-2019 Damhussøen, Vanløse
448 x * Halsbåndstroldand 20-01-2019 Øster Enge, Skjern Enge
449 x Taffeland 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
450 x Rødhovedet And 24-02-2019 Utterslev Mose (del III)
451 x Amerikansk Krikand 26-02-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
452 x Krikand 22-01-2019 Binderup Ådal v. Nibe
453 * Sibirisk Krikand
454 x Atlingand 12-04-2019 Favrholm Voldgrav, Hillerød
455 x Spidsand 20-01-2019 Hestholm Syd, Skjern Enge
456 x Skeand 26-01-2019 Nibe Roklub
457 x * Blåvinget And 03-06-2019 Tempelkrog v. Ågerup, Holbæk Kommune
458 x Gråand 22-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
459 x * Amerikansk Pibeand 19-04-2019 Følle Bund, Syddjurs Kommune
460 x Pibeand 25-01-2019 Nørredyb, Limfjorden
461 x Knarand 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
462 x Gravand 22-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
463 x Rustand 01-06-2019 Klydesøreservatet, Vestamager
464 x Nilgås 15-04-2019 Rærup Slambassiner, Aalborg Kommune
465 x Sangsvane 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
466 x Pibesvane 20-01-2019 Hestholm Nord, Skjern Enge
467 x Knopsvane 23-01-2019 Gravlev Sø, Rebild Kommune
468 x Rødhalset Gås 02-02-2019 Lille Vildmose
469 x Canadagås 03-02-2019 Binderup Ås Udløb - nordøst for Nibe
470 x Bramgås 29-01-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
471 x Knortegås 26-01-2019 Nibe Havn
472 x Grågås 02-01-2019 Nibe Rensningsanlæg
473 Dværggås
474 x Blisgås 20-01-2019 Hestholm Syd, Skjern Enge
475 x Kortnæbbet Gås 29-01-2019 Bygholm Vejle, Midtsø
476 x Tundrasædgås 02-02-2019 Lille Vildmose
477 x Tajgasædgås 31-01-2019 Lille Vildmose
277 arter
Top | Home